„Това, което виждаме до момента е, че този договор носи финансови загуби за българска държавна компания, респективно за всички данъкоплатци. Не са оползотворени възможностите за този договор, което означава, че засега е вреден“, заяви д-р Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество в студиото на „Денят ON AIR“.
Д-р Димитров поясни пред Bulgaria ON AIR, че договорът предвижда „Булгаргаз“ да си купи количества газ на международния пазар, танкерите с този втечнен газ да стигнат до турски терминали и оттам турската страна има задължението за регазификацията на този газ и доставката му на българо-турската граница.
„Ако танкерите на „Булгаргаз“ не са дошли на турските терминали, естествено турците нямат какво да регазифицират и да ни доставят. Тези, които трябва да се възползват от договора, да купят газ на международния пазар, са „Булгаргаз“ и съответно пък „Булгартрансгаз“, който е собственик на газопреносната мрежа, да продава капацитет в тази мрежа“, каза д-р Димитров.
Гостът отбеляза, че договореният капацитет за доставка на газ в България в момента е значително повече от потреблението в страната.
„Имаме 1,8 млрд. куб. м на година с „Боташ“, имаме 1 млрд. куб. м годишно, които са резервирани на терминала в Александруполис и трябва да започнем да ги получаваме от другия месец и имаме още 1 млрд., който идва от Азербайджан. Станаха 3,85 млрд. на година, а България в момента потребява не повече от 2,6 млрд. Смисълът на тази операция вероятно е бил тези излишни количества, които ще се разтоварят в Турция и ще дойдат в България, нашата компания „Булгаргаз“ да ги търгува някъде на международните пазари“, посочи д-р Димитров.
По негови думи обаче „Булгаргаз“ няма експертния и кадрови капацитет да бъде такъв играч на международния пазар.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Бяла, малко крайбрежно градче в област Варна, е популярна дестинация за почивка, но предлага и…
Читалищата в старозагорските села Яворово и Оряховица получават финансиране по програма „Ти и Lidl за…