Бялата захар да бъде категорично ограничена, поискаха от Зъболекарския съюз. От организацията искат още да бъде въведен и данък върху напитките с добавена захар и върху храните, съдържащи захар.
„Производителите в хранително-вкусовата промишленост сигурно са малко изненадани, или не толкова, защото това е нещо, за което говорим от десетилетия. Не е от вчера и от онзи ден. Както захарта е енергиен източник за нас, тя е храна и за микроорганизмите, намиращи се в устата. Някои от тях са патогенни и след като се нахранят, те отделят киселини, които атакуват венците. И СЗО, и Световната дентална федерация поставиха въпроса за свободните захари“, каза председателят на Българския зъболекарски съюз и президент на Световната дентална федерация д-р Николай Шарков в студиото на „България сутрин“.
Той поясни, че микроорганизмите в устата са над 700 вида.
„Това, което предлага СЗО, са редица мерки. През 2022 година излезе обемист доклад за състоянието на оралното здраве в света. Този доклад е гласуван от представителите на Р България и СЗО. През 2023 последва следващ документ, който когато се направи анализ на ситуацията, винаги има план за действие. На първо място е профилактиката на оралните заболявания, като трябва да се мотивират всички правителства. Оралните заболявания костват на населението на Земята 390 млрд., за ЕС те са около 94 млрд.“, допълни д-р Шарков за Bulgaria ON AIR.
По думите му устната хигиена в България „страда“.
„Надявам се, че се подобрява с годините, културата на населението расте. Второто е начинът на хранене – тук трябва да се намесят законови и подзаконови уредби. Има наредба, която не е съвършена, тя е за храненето на децата в детските градини и училища. Там има абсурди и донякъде се спазват правилата. Оралното здраве се отделя от общото здраве на индивида, но защо – не ми е ясно. Заболяванията в устата причиняват заболявания на сърцето, бъбреците, ставите, причиняват и рак“, подчерта председателят на Българския зъболекарски съюз.
Оказва се, че 300 хиляди са българите, които са регистрирани с диабет.
„Наднорменото тегло при децата е другият голям проблем. То води след себе си много сериозни последствия. А резултатите от мерките могат да се видят след 5-10 години. За сравнение давам тютюнопушенето – то намаля драстично. Там може да се вдигне данъкът, трябва и мотивация. С хранително-вкусовата индустрия ще има доста тежки разговори, има заместители на захарта, въпреки че за един от тях се обяви, че има канцерогенни вещества“, коментира д-р Николай Шарков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…