Снимка: Bloomberg LP |
Евентуалните санкции срещу руската ядрена индустрия, обмисляни от администрацията на президента Джо Байдън, рискуват да създадат проблеми за американските и европейски системи, които разчитат на гориво от Русия, посочва Bloomberg в материал.
Белият дом обмисля възможността за налагане на санкции срещу руската държавна компания за атомна енергия „Росатом“ – най-големият доставчик в света на ядрено гориво и реактори – на фона на започването на третата седмица от войната в Украйна. Администрацията води консултации с индустрията за възможните ефекти от подобен ход, посочват запознати пред Bloomberg.
„Росатом“ е деликатна цел, тъй като компанията и нейните подразделения отговарят за над 35% от обогатяването на уран в световен план и имат договори за доставка със страни по целия свят. Санкциите ще трябва да бъдат внимателно калибрирани, за да не се навреди на други американски дипломатически маневри, включително течащите в момента преговори с Иран, които предполагат продължаващи доставки с руско ядрено гориво.
„Купувачите на горива за комунални услуги определено ще имат затруднения да намерят алтернативи и непременно ще дадат отговор през горивния цикъл“, коментира Джеръми Гордън, главен изпълнителен директор на британската консултантска компания Fluent in Energy. В зависимост от това как бъдат структурирани санкциите „може да не е лесно да се разбере“ коя част от урановия горивен цикъл ще е обект на ограниченията, допълва той.
Засега остава неясно какво точно ще означават санкциите за американските атомни централи и вносители на гориво. Русия отговаря за 16,5% от внесения в САЩ уран през 2020 г. и 23% от обогатения уран, необходим за захранването на ядрените реактори на страната. Реакторите обикновено трябва да бъдат презареждани на 18-24 месеца и компаниите за комунални услуги купуват гориво за години напред, като поддържат значителен инвентар.
Constellation Energy Corp. – най-големият оператор в САЩ на ядрени електроцентрали, обяви, че ще подкрепи ограничения на американското правителство върху руския уран. „Имаме достатъчно гориво да подкрепим всички наши нужди за презареждане за няколко години напред“, казаха от компанията в позиция. Constellation също така обяви, че работи с доставчици за избягването на всякакви възможни проблеми.
Сред компаниите с експозиция към възможни санкции срещу „Росатом“ е Centrus Energy Corp., вносител на обогатен уран. Един от основните ѝ доставчици е подразделение на „Росатом“, става ясно от документи на компанията. Представител не е отговорил на запитване за коментар.
САЩ бяха световен лидер в обогатяването, както и монополист при доставките през 70-те години заради работата си по създаването на атомната бомба с Проекта „Манхатън“. Но не можаха да поддържат темпа на разработване на нови технологии от европейския консорциум Urenco и Русия, които в крайна сметка направиха американската технология за газов синтез отживелица, посочва Кларк Бейер от консултантската фирма Global Fuel Solutions.
САЩ останаха на ядреното делене дълго след като то вече не беше ценово конкурентно, отбелязва още Бейер, който преди това е бил управляващ директор на звеното за уран на Rio Tinto. „САЩ все още не могат да разработят конкурентен реактор“, допълва той.
Страната разполага със само един останал обект за обогатяване на уран за търговски нужди – в Ню Мексико, собственост на европейската Urenco. Centrus строи централа за обогатяване в Охайо.
„Хванати сме със смъкнати гащи“, казва Крис Гадомски, анализатор на Bloomberg NEF, имайки предвид американската икономика.
Бразилският халф Уерик Каетано отново е част от Берое, научи ЗАРАТА. 25-годишният полузащитник се завръща…