Публикуването на договора стана по настояване на Комисията след като AstraZeneka обяви, че ще забави доставките на ваксината си срещу коронавируса за Европейския съюз.
Споразумението е подписано на 27 август 2020 г. и е за 300 милиона дози от ваксината с възможност за доставка на още 100 милиона. От публикувания вариант са заличени клаузите за цената на ваксината, които са поверителни, сроковете за доставките и текстове, които могат да разкрият интелектуална собственост на компанията.
Комисията настояваше договорът да бъде публикуван с цел повече прозрачност след като в края на миналата седмица британско-шведската фармацевтична компания съобщи, че не може да достави предвидените количества от ваксината си за ЕС. Официално посочената причина е производствен проблем. Според източници на Ройтерс доставките за първото тримесечие на годината ще са с цели 60% (около 50 милиона дози) по-малко от предвидените. Това значи 25 милиона души по-малко ваксинирани в ЕС.
Това доведе до спор между Европейския съюз и компанията. Тя се оправда като обвини ЕС, че е направил поръчката твърде късно. Изпълнителният ѝ директор Паскал Сорио каза в интервю, че фирмата се е задължила да направи всичко по силите си да достави поръчаните ваксини, а не реално да ги достави. „Договорът е много ясен: нашето задължение е, цитирам: „да положим усилия“, каза Сорио.
В договора наистина съществува клауза с подобен текст. Той предвижда компанията „да положи дължимата грижа (Best Reasonable Efforts) да създаде капацитет за производството на 300 милиона дози“ от ваксината за ЕС. Двете страни обаче се разминават в тълкуването ѝ.
„Има задължаващи клаузи и договорът е кристално ясен“, каза председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен в петък. Тя допълни, че оспорваната клауза е била валидна „когато все още не беше ясно дали те могат да разработят ваксина“. „Това време е зад нас. Ваксината е тук“, каза Фон дер Лайен в интервю преди публикуването на договора.
На пресконференция в сряда еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакиду отхвърли интерпретацията на Сорио. „Възгледът, че компанията е подписала договор да „положи усилия“ не е нито вярна, нито приемлива“, каза тя. „ЕС отхвърля логиката, че първият поръчал трябва да бъде обслужен първи. Това може да върши работа в кварталната месарница, но не и в споразуменията ни за покупки“, каза още тя.
Източник: www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…