Европейската асоциация на съдиите е обезпокоена за независимостта на колегите си в България

Европейската асоциация на съдиите (EAJ) изразява загриженост за независимостта на колегите си в България и призовава страната да продължи реформата на своя Висш съдебен съвет (ВСС), отговорен за решаването на кадровите въпроси в съдебната система. Това става ясно от становище на асоциацията, публикувано на 19 октомври.

Това става на фона на отменената през лятото от Конституционния съд (КС) реформа, която предвиждаше разделянето на ВСС на два отделни органа – един за съдиите и друг за прокурорите и следователите. В този вариант решенията, свързани със съда, трябваше да се взимат от членове на органа, избрани пряко от съдии.

След отмяната на повечето от последните конституционни промени обаче, ВСС продължи да заседава в стария си непълен състав, чиито мандат изтече преди близо две години. Мнозинството в него е съставено от членове, избрани от парламента и прокуратурата.

„Включително изборите на председатели на двете върховни съдилища и разпределението на финансовите средства между съдилищата и прокуратурата се от решава от хора, които не са избрани от съда, а от политици и прокурори“, отбелязва по този повод Европейската асоциация на съдиите.

Тази есен изтича мандатът на председателя на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков и ВСС вече откри процедура за избор на негов наследник. Това стана, след като членовете на съвета започнаха конкурс за избор на нов главен прокурор, в който единствен кандидат се оказа заемащият временно поста и в момента Борислав Сарафов.

От Европейската асоциация на съдиите припомнят, че при последните електронни избори на членове на ВСС от съдийската квота през лятото 2022 г. станаха известни данни, че системата е компрометирана. Заради това съдии оспориха легитимността на избора пред ВАС, но той отхвърли жалбата.

През юни 2023 г. EAJ отправи конкретни препоръки към ВСС как да подобри сигурността на системата си за електронно гласуване, така че да гарантира честността на вота на съдиите. Тези предложения обаче дори не бяха обсъдени от членовете на съвета.

„ЕАJ разбира, че след неуспеха на конституционната реформа през 2023 г., която предвиждаше мнозинството от членовете на ВСС да бъдат съдии, избрани от техните колеги, предстои да бъде подготвен и осъществен нов избор на членове на Съвета. Затова е изключително обезпокоително, че въпросите, свързани със сигурността и честността на електронната система за гласуване, не са нито изследвани, нито отстранени“, отбелязва сега асоциацията.

Затова тя призовава ВСС „спешно да преработи системата за електронно гласуване в рамките на открита и прозрачна процедура, позволяваща независим контрол, за да се гарантира сигурността и честността на всяка система, използвана за гласуване от съдиите“.

„ЕАJ също така призовава Съвета да не пристъпва към провеждане на избори преди пълното внедряване на система, която е доказано надеждна, сигурна и способна да гарантира тайната на вота“, се казва още в становището.

В момента ВСС е подложен на критики както от професионалните среди, така и от политици. Няколко партии инициираха събиране на подписи, за да отправят питане до КС може ли съдебен съвет с отдавна изтекъл мандат да избира т.нар. трима големи в съдебната власт – председатели на върховните съдилища и главен прокурор.

Мнозинството във ВСС обаче настоява да проведе двата конкурса. Тази позиция публично се подкрепя и от лидерите на ГЕРБ и ДПС – Ново начало – Бойко Борисов и Делян Пеевски.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv