Лидерите от Европейския съюз одобриха план за изпращане на 1 млн. артилерийски боеприпаси на Украйна в следващите 12 месеца, за да ù помогнат срещу руската инвазия. Част от тях ще бъдат за сметка на армейските запаси, а други ще бъдат специално произведени.
Преди няколко дни министрите на външните работи и отбраната на 18 страни от ЕС приеха плана за купуване на снаряди по ускорена процедура, а на среща на върха в четвъртък тя официално получи политическо одобрение.
Още преди началото на форума българският президент Румен Радев каза, че докато служебното правителство е на власт, България няма да се включи в общата европейска поръчка, а ще се ангажира само с производството на боеприпаси за нуждите на други страни членки. По думите му „това е наше суверенно право“.
А няколко часа преди решението той коментира пред журналисти: „Ние се ангажираме само със снаряди, които могат да отидат в наши партньори и съюзници, ако те поискат от нас, но не и с Украйна. Ясен ли съм?„.
Попитан каква ще е реакцията, ако продадените от България снаряди все пак попаднат в Украйна, той отговори, че „това е отговорност на тази държава“ и „тя е длъжна да ни уведоми за какво ги иска“. „Естествено, че ще поставим условия“, каза още държавният глава и добави, че ако в парламента отново се постави този въпрос, трябва да бъде съставен редовен кабинет.
Унгария също зае позиция, че няма да участва в доставянето на боеприпаси на Украйна, настоявайки, че е ангажирана с мира. От Будапеща обаче казаха, че няма да пречат на другите държави да правят това с блокиране на споразумението.
Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел уточни, че ще бъдат отпуснати на 1 милиард евро за насърчаване на държавите членки да предоставят артилерийски снаряди от своите съществуващи запаси и евентуални предстоящи поръчки.
Още 1 милиард са предвидени за ускоряване на нови поръчки и насърчаване на страните да работят заедно за покупки чрез Европейската агенция по отбрана или на групи от поне три държави.
Според различни оценки Украйна изстрелва между 6000 и 7000 артилерийски снаряда на ден, което е около една трета от изстрелваните от Русия.
Решението на срещата на върха премина с включване на украинския президент Володимир Зеленски по видео връзка. Той се включи за 10 минут от влак след като посети Херсон и за пореден път призова Европа да побърза с доставките на оръжия, защото „в противен случай войната ще се проточи“ с години.
Преди 40 години, през ноември и декемри 1984 г., смяната на имената на турското население…
Шампионката по планинско ориентиране Яна Илиева бе наградена с плакет от името на кмета Живко…