Той посочи, че единият от служителите на Автомобилната администрация имал 12 недвижими имота, от които повечето се намирали в новостроящи се кооперации. Някои били на името на баща му, а в ролята на брокер била съпругата му, въпреки че тя нямала право на такава дейност.
При разследването било установено, че едно от рекетираните дружества е собственост на холандски гражданин. От тази фирма, която оперирала с 300 камиона, един от инспекторите прибрал 10 000 лева.
Останалите две транспортни компании също дали пари на инспекторите, за да си спестят актове – съответно 1000 лева и 300 лева, които тримата инспектори си разделили.
„Това е бизнес мазохизъм от страна на трите компании. Предпочели са да бъдат изнудвани и да плащат“, подчерта окръжният прокурор.
Той съобщи, че временно изпълняващият длъжността шеф на ДАИ-Пловдив Анна Генова е освободена от ареста, тъй като не са събрани доказателства подкупните инспектори да са й давали отчет, въпреки че те твърдели това.
По думи на наблюдаващия прокурор Георги Гешев схемата за изнудване е действала най-малко от две години и са замесени десетки дружества. Единствено тези три компании обаче оказвали съдействие на разследващите.
Припомняме, преди дни ДАНС влезе в ДАИ-Пловдив по сигнал за корупционни схеми. При претърсване на офиси и адреси в Пловдив, Свиленград и Първомай бяха задържани 7 души. Вчера пък беше арестуван и представител на транспортна фирма. В ареста за 24 часа се оказа и временно изпълняващата длъжността директор на ДАИ-Пловдив Анна Генова.
По-късно стана ясно, че трима от задържаните след спецакцията в ДАИ-Пловдив остават в ареста.