В цяла Европа лекарите застаряват, младите мигрират, търсейки по-добра реализация в професията, има сериозен недостиг на специалисти най-вече в отдалечените региони. До този извод стигнаха участниците в Симпозиум на централно- и източноевропейските лекарски камари. Форумът е посветен на миграцията на медицинските кадри на континента.
Всяка година близо един випуск лекари напускат България. Около 500 удостоверения за чужбина, без които медиците не могат да започнат работа или да специализират извън страната ни, издава БЛС годишно, а 350 – 400 лекари действително заминават зад граница с тези документи. Това съобщи съобщи председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев.
Всеки трети практикуващ лекар у нас е над 60-годишна възраст, а близо 55 на сто от медиците са над 55 години. Само 5 на сто са до 31 години, останалите са пенсионери. Вече има области в Северозападна България и Родопите, където анестезиолозите са по един-двама, няма детски хирурзи и неонатолози, педиатрите са малко, липсват съдебни медици, вирусолози, детски психиатри, инфекционисти и хематолози”, каза д-р Грозев.
В Германия съществува специален фонд за подпомагане на младите лекари, който им предоставя средства за специализации и допълнителни бонуси, ако отидат да работят в селата.
В България БЛС всяка година осигурява стипендии за млади лекари в размер на 400 лв., което също се прави с цел намаляване на изтичането им към чужди страни.
Недофинансирането на здравеопазването e общ проблем за страните в ЕС, макар той да засяга в различна степен отделните държави.
У нас се отделят едва 4% от БВП за сектора, в Чехия процентите са 5, а в Австрия – 13%. Навсякъде се търсят начини парите за здраве да се увеличат, за да могат да се подобрят и условията на медиците, а това да доведе до намаляване на миграцията.
В България все още не е направено остойностяване на медицинските дейности и на лекарите се плаща на остатъчен принцип. От БЛС са се заели със създаването на методика, по която да се извърши остойностяването”, каза зам.-председателят на БЛС д-р Галинка Павлова.