Служебният кабинет гласува Плана за възстановяване и устойчивост и днес ще бъде представен пред Европейската комисия.
„Има огромен ресурс, който може да се използва по другите стълбове, свързани с енергетиката. При дигитализация, енергийна ефективност, енергийна сигурност. Биха могли да се ползват средства и от стълба „Зелена България“, заяви журналистът Галина Александрова.
„Разговорът за зеления преход трябва да се води между всички заинтересовани страни, за да може да се случи този преход информирано, по честен и справедлив за хората и бизнеса начин. Проучване на „Тренд“ показа, че над 60% от българите подкрепят зелените политики на ЕС, но над 70% нямат достатъчно информация за зелената сделка. Това е показателно, че по този въпрос трябва да се говори“, категоричен е журналистът.
Панайотова е на мнение, че „зелената сделка“ е необходима, тъй като от това зависи животът на бъдещите поколения.
„В Плана на Германия 40% от средствата са заделени за „зелената сделка“ и 50% за дигитализация, тоест за оформяне на проекти. Мисли се много мащабно. Франция дори направи Плана си с поглед към 2030 г.“, каза директорът на Фондация „Европейски институт“.
„Зелената сделка“ е една възможност за България. Достъп до ресурс, който ще ни позволи да трансформираме индустрията и енергетиката“, категорична е тя.
„Не би могло да има промяна в приоритетите, но някои от проектите може да се коригират. Пропуснахме много месеци. Служебното правителство не искаше да бъде инициатор. Първите 3 години ще получим по-голямата част от средствата“, уточни тя.
Гледайте целия разговор във видеото.