Решението на ЕС за намаляване на потреблението с 15% не е пазарно, а е свързано с перспективата и риска Русия да отпадне като доставчик на Европа. Русия непрекъснато поддържа висока степен на риск, който се калкулира постоянно от пазарите. Това коментира в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria енергийният експерт Ангел Семерджиев.
Според него спирането на газовите доставки от Русия няма да има еднакъв ефект върху всички страни в Европейския съюз (ЕС). Той смята, че най-много ще пострада германската икономика, която е най-силно обвързана с руските енергийни суровини, но по-малко засегнати ще са страните по периферията с терминали за втечнен природен газ.
„Доставките на природен, дългосрочните договори и инфраструктурата отнемат много време, тъй като изискват големи инвестиции. Много е трудно да се убедят инвеститорите, че една временна ситуация сега е достатъчно основание да вложат огромни средства“, посочи енергийният експерт.
По думите на Семерджиев има надежда в индустрията, че отношенията с Русия ще се подобрят достатъчно бързо, за да не се налагат нови инвестиции за разработване на нови източници и нови доставчици. Той преценява, че ако се наложи такава промяна, Европа е в много по-добра ситуация, отколкото преди десет години, тъй като може да развива отношения за доставки от страни като САЩ и Катар, които могат да увеличат производството на LNG.
„Kъм началото на юли потреблението на газ в ЕС на практика е ограничено с около 10% чрез пазарни механизми. Процесът е започнал, но очевидно не е достатъчен за запълване на празнината от близо 45 млрд. куб. м в потребление на Европа“, каза Семерджиев и потвърди, че реакцията на пазара няма да е достатъчна.
Той е на мнение, че подходът на различните държави по постигнатото споразумение на ЕС трябва да бъде индивидуален, но не трябва да се забравя, че трябва да има солидарност между страните.
Според Семерджиев Русия не е готова изцяло да разруши търговските си отношения с Европа, които е градила с десетилетия, както си личи от опитите все пак да дава оправдания за намалените количества с технически проблеми по турбините, но е вероятно да продължи да създава напрежение за доставките на газ. Европа също няма интерес да прекъсва тези връзки, тъй като е естествен пазар за руските суровини.
Енергийният експерт преценява, че България е в една от най-трудните позиции, защото повече от 90% от доставките на газ са от Русия. „Трябва да запълним много по-голяма дупка в сравнение с нашето потребление, отколкото други държави. Вземат се мерки, но не е излишно да се подготви програма за ограничаване на потреблението. Ограниченията са главно по линия на индустрията, а се очаква и тя сама да се ограничи при тези фантастични цени на газа… Трудно може да се избегне сценарий без икономическа цена“, коментира Семерджиев.
Има ли страната ни инфраструктура за доставки при дългосрочни договори? Какви са перспективите за разширяване на газохранилището в Чирен? Как ще се прилага Планът на ЕС за държавите в затруднения? Кои са алтернативните доставки на газ?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да намерите тук.
Тримата мъже, подсъдими за побоя, нанесен над главния редактор на "168 часа" Слави Ангелов, получиха…
Бразилският халф Уерик Каетано отново е част от Берое, научи ЗАРАТА. 25-годишният полузащитник се завръща…