Изказванията на експертите по пътна безопасност са смехотворни. През юни, юли, август и септември тъмната част на деня включва от 21 часа до 6 часа сутринта, заяви председателят на Съюза на преподавателите и центровете по авто-мото подготовка Йонко Иванов в ефира на „България сутрин“.
„Гражданското смрачаване включва още половин час след тъмната част на денонощието – тогава, когато може да се работи без осветление“, поясни той.
Иванов коментира, че през август броят на хората, попаднали в пътни произшествия, е между 15 и 45 души. Според него случаите до момента не надвишават досегашната статистика.
„Имаме загуба на управлението на автобуса. Това са механичните закони, при които имаме два варианта – загуба на контрол заради неравности по платното или отвличане на вниманието на водача“, обясни Иванов. От думите му стана ясно още, че шофьорът е направил всичко възможно да „задържи в траекторията изнасянето на автобуса извън платното, за да може да го плъзне и предотврати по-тежки последствия“.
Иванов е категоричен, че загубата на контрол над автомобила може да се случи, когато има тежки метеорологични условия и намален коефициент на сцепление.
„Този път се слави с неравностите си, при тях водачът лесно може да загуби управление, ако имаме намалено сцепление между пътя и гумите на автомобила. В случая нямаме такива симптоми, защото дъждът не е бил толкова силен“, каза Иванов в ефира на Bulgaria ON AIR.
„Виновно е едно единствено нещо – че няма политическа воля всички събирани такси и глоби да отиват във фонд Пътна безопасност. От Бургас до Стара Загора инфраструктурата на пътя е ужасна, което принуждава водачите да се движат в изпреварващата лента“, констатира той.
Председателят на Съюза на преподавателите и центровете по авто-мото подготовка смята, че на загубата на контрол над автомобила се дължат около 26% от пътните произшествия.
„Трябва изцяло нова философия на Закона за движение по пътищата – младите хора трябва да започнат да се обучават в училище, а опитът им да бъде предаден на родителите им, които са забравили правилата за движение по пътищата“, обобщи Иванов.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…