„През май месец БНБ обяви, че ще започне да наблюдава шест показатели в банковата система и обяви, че след като направи мониторинга, може да въведе някакви рамки за кредитиране. И всъщност това е отговорът на този мониторинг“, обясни кредитният експерт Тихомир Тошев в студиото на „България сутрин“.
Макар банката тогава да увери, че няма повод за сериозни притеснения, тя все пак призна, че ръстът на кредитите, надхвърлящ 10%, е тревожен. Прогнозите за настоящата година показват увеличение на кредитите над 20%, което повдига въпроси за стабилността на финансовата система.
БНБ затяга правилата именно, за да предотврати по-големи рискове за банките и кредитополучателите. Според Тошев, срокът до 30 години не е голяма промяна, защото досега всички банки са кредитирали на този принцип, с изключение на две, които отпускаха до 35 години.
“Следващото е не повече от 50% от доходите да покриват месечната вноска. Ние, кредитните консултанти, съветваме това да са не повече от 30%. БНБ казва, че до 50% е допустимо доходът да върви по кредита. Другото е до 85% от стойността на жилището да се кредитира и купувачът на жилището да има поне 15% спестени средства“, разясни Тошев за Bulgaria ON AIR.
При покупката на жилище, освен самоучастието, потребителите трябва да предвидят и редица допълнителни разходи, които могат да се окажат значителни. Такива са нотариалните такси и местните данъци, които възлизат на около 8% от стойността на имота. Това означава, че реалната сума, необходима за покупка, е по-висока от първоначалната стойност на жилището.
Въпреки инфлацията и ръста на цените на жилищата (с около 40% за последните четири години), кредитите все още се обслужват добре, благодарение на повишаващите се доходи и стабилната заетост в страната. Към момента хората лесно намират работа, а кредитите се погасяват навреме. Въпреки това, инфлацията „изяжда“ част от покупателната способност на населението, което може да окаже натиск върху обслужването на кредитите в бъдеще.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…