Снимка: Bloomberg L.P. |
За да разчитаме на чиста, достъпна и изобилна енергия, е важно преходът към декарбонизация на енергетиката в България да бъде базиран на експертно моделиране, като междувременно се разчита на съществуващите мощности в преходния период. Това коментира в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria Красимир Ненов, изпълнителен директор на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3″ и съпредседател на Работната група за Зеления пакт към AmCham.
„До края на прехода трябва да бъдат изградени достатъчно мощности, които да осигурят това, което в момента се предлага като енергийна сигурност, благодарение на съществуващите мощности. Нужно е преходът да бъде направен достатъчно плавно, за да не се стига до ситуация, в която се преразходват публични средства, за да се постигне една поносима цена на електроенергията“, посочи той.
По думите му България е в много добра позиция в момента, тъй като има надеждни, съществуващи базови мощности като АЕЦ „Козлодуй“ или мощностите от комплекса „Марица Изток“. „Те могат да се явят като базови мощности в преходния период. Могат да се включат високоефективни мощности на природен газ в хоризонт края на това десетилетие и през 30-те години – 10-15 години интензивна експлоатация“, смята Красимир Ненов.
Той обаче е на мнение, че в по-дългосрочен план са нужни нови ядрени мощности, които да имат функционалността и да са достатъчно гъвкави, за да изпълняват функциите, изпълнявани сега от въглищните централи.
„Те ще се впишат много добре в бъдещия мощностен баланс на страната и ще бъдат част от бъдещето на енергийната система с хоризонт след 2030 година насетне“, прогнозира изпълнителният директор на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3″.
Красимир Ненов съветва да се направи дебат как да изглежда в бъдеще българската енергетика, като част от европейската електроенергийна система.
Какви са различните сценарии, при които може да се случи енергийният преход и се постигнат целите за декарбонизация и въглеродна неутралност до 2050 година? Има ли нужда България от нови ядрени мощности? Какви инвестиции са необходими за прехода към декарбонизация? Какво съдържа пакетът от препоръки в доклада на AmCham?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.
Витамините от група B са жизненоважни за енергийния метаболизъм, здравето на нервната система и поддържането…
В Краснодарския край в Русия е обявено регионално извънредно положение заради разлива на мазут в…