Categories: България

Експерт: Хибридният модел е най-полезен на пазара на труда

Дистанционната работа означава, че може да работим отвсякъде, а сегашните условията са обвързани с конкретно място за дистанционна работа. Новите условия и особено пандемията ни показаха, че може да се работи отдалечено в много индустрии и сега трябва да дадем възможност на хората тази гъвкавост да стане част от законодателството. Това означава, че не можем да обвържем нещата с някакво конкретно работно място на дистанционна работа. По-скоро трябва да има доста по-големи възможности в определението за дистанционно работно място и има далеч по-важни проблеми за решаване. Това каза Ивайло Славов, съосновател на DIGITALL в предаването “Бизнес старт“ с водещ Христо Николов.

“Там, където нямаме никакъв регламент в трудовото законодателство, е при почасовата работа. В момента имаме абсолютна липса на гъвкавост по отношение на регламентирането на подобни отношения, защото договорът за почасова работа е същият като този за нормална работа. Регламентите, върху които трябва да се обърне внимание при дистанционната работа, са свързани с условията на работа, със застраховка и злополука по време на работа.“

Освен дистанционната работа, друга обсъждана промяна в Кодекса на труда е и “правото на изключване“ на IT служителите. Гостът споделя, че тъй като е прекарал голяма част от трудовата си кариера в чужбина подобна дискусия съществува от края на 90-те години и началото на 2000-те.

“Написани са трудови романи по темата как да се борави с това нещо. Според мен така замислените промени в Кодекса на труда няма да допринесат съществено за промяната на взаимоотношенията между хора и служители. Мисля, че много по-добре е да се говори по темата и да има дебат и дискусия между работодател , служители и т. н., отколкото да се напише в Кодекса някакъв конкретен закон, който да регламентира правото на изключване.“

На въпроса кога един служител е най-продуктивен: в офиса, от разстояние или при хибриден модел на работа, според Славов хибридният модел е най-полезен. Гостът изтъква, че пандемията показа, че хибридният модел работи и носи достатъчно производителност, за да може да се постигат необходимите резултати.

В ефира на предаването Славов коментира и станалото наскоро ясно, че българската държава и бизнесът ще работят заедно в посока облекчаване на трудовата миграция с цел по-къси срокове за издаване на нужните документи, за да могат чуждестранни граждани да работят у нас. Гостът приветства тези намерения и смята, че темата за трудовата миграция е ключова за решаването на демографския проблем в България.

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

https://www.dnes.bg/

Arhiv