Европейската комисия (ЕК) не вижда напредък по законодателството, свързано с дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС) и политическото влияние над съвета, както и при определянето на неговия състав.
За пореден път Брюксел отбелязва и липсата на влезли в сила присъди за корупция по високите етажи на властта.
Това се отбелязва в новия, четвърти поред годишен доклад на комисията за върховенството на закона в Европейския съюз (ЕС), публикуван в сряда. В частта за България ЕК все пак отчита напредък по някои от препоръките, отправените в миналия доклад.
Според европейските експерти България демонстрира напредък по въпроса с конкурсите за повишаване на съдии и за избягване на дългосрочно им командироване, сочи докладът.
ЕК отчита известен напредък и при мерките срещу корупцията в държавната администрация, включително в полицията и съдебната власт.
В същото време обаче не вижда напредък в подобряването на разследванията, наказателното преследване и окончателните присъди за корупция по високите етажи на властта.
Еврокомисията отправя към България шест основни препоръки, сред които:
От България се очаква също да въведе ясни изисквания за почтеност на висшите държавници, като и да подобри мерките за прозрачност при държавната реклама в медиите.
В общата част на доклада се отбелязва, че в България са приети законови промени за наказателно преследване на главния прокурор и неговите заместници, както и за съдебен надзор над отказите на прокуратурата да предприема разследване.
Допълва се, че все още липсват мерки за осигуряване на почтеност на висшите служители.
България е започнала да отнема гражданството на чуждестранни инвеститори заради неспазването на закона, както и че е престанала да издава „златни“ паспорти срещу инвестиции, се отбелязва в документа.
ЕК добавя, че продължава подготовката на мерки за прилагане на задълженията по въпроса за собствеността на медиите.
Комисията съобщава, че й предстоят последни стъпки, преди да прекрати механизма за сътрудничество и проверка, с който доскоро наблюдаваше състоянието на законността в България и Румъния.
Двете страни са изпълнили в достатъчна степен задълженията си по механизма и наблюдението ще продължи по общия механизъм, въведен за всички държави от ЕС с годишните доклади за върховенството на закона.