Снимка: Bloomberg LP |
Европейската комисия предупреди членовете на ЕС, че плащането за руския природен газ с рубли ще наруши санкциите срещу Русия, наложени заради военната инвазия срещу Украйна. В Брюксел анализираха внимателно искането на руския президент Владимир Путин „враждебните“ към Русия страни да плащат за суровината в рубли, пише Bloomberg.
Русия заплаши, че ще спре газа от 1 април за всички държави, които не изпълнят това условие.
На 31 март от Москва съобщиха и каква схема предлагат за плащането на газа. Европейските клиенти трябва да отворят две сметки в „Газпромбанк“ – една във валутата, в която плащат за газа по договор, и една в рубли. Банката ще бъде отговорна за превалутирането на плащането и насочването му към „Гапром“.
Руският министър на енергетиката Николай Шулганов коментира преди ден в интервю за „Известия“, че този начин на плащане няма да доведе до загуби за клиентите на руския газов гигант.
Според анализите на ЕК обаче тази схема създава нова „правна ситуация“, пише още Bloomberg, позовавайки се на свои източници. Засега в ЕС – и от страна на правителствата, и от компаниите, още се чудят какво означава това искане на оперативно ниво. Националните власти и европейските институции в момента разработват насоки за работа на европейските компании при променените условия.
Предложената от Москва схема означава пълен контрол над плащанията, коментират анализатори. Централната банка на Русия ще определя условията, при които трансакциите ще бъдат сметнати за извършени и дали компаниите са изпълнили изискванията. Нещо повече – превалутирането ще се извършва по курс, определян от руските власти.
Реално това може да доведе до допълнителни нови разходи, посочват още източниците на агенцията.
Заради схемата ЕС няма да може да налага допълнителни санкции срещу „Газпромбанк“. В момента тя е изключена от санкциите и все още е част от системата SWIFT, но има натиск и тази финансова институция да бъде ограничена заради войната в Украйна.
Повечето държави от ЕС са категорични, че няма да плащат за руския газ в рубли. Германия също обяви, че няма да се съобрази с искането на Русия. В някои членове обаче се прокрадва колебание заради голямата зависимост от вноса на руския природен газ.
Източник: Bloomberg
В договорите за доставка на руския газ в Европа е включен начинът за плащане и обикновено той е в евро или долари. По информация на ТАСС в новия дългосрочен договор, подписан от Унгария през есента на 2021 година, е предвидено и плащане в рубли.
Хиляди протестиращи се събраха на митинг в румънската столица Букурещ в неделя срещу анулирането на президентските…