Снимка: архив Ройтерс |
Европейският съюз (ЕС) остава силно зависим от доставките на редкоземни метали, магнезий и фотоволтаични панели от Китай, като не разполага с големи възможности за диверсификация или заместване на доставките заради концентрацията на производството в азиатската икономика. ИТ секторът в ЕС също така е по-слаб в сравнение със САЩ, като се отбелязва изоставане и по отношение на киберсигурността и се подчертава риска ЕС да стане още по-зависим от доставчици от ограничен брой икономики за достъп до критични технологии в тези области.
Това се подчертава в актуализирания задълбочен преглед на стратегическите зависимости на Европа, представен днес от Европейската комисия (ЕК).
В доклада Комисията е направила оценка на стратегическите зависимости и капацитет на ЕС в шест стратегически области (суровини, активни фармацевтични съставки, литиево-йонни батерии, чист водород, полупроводници и облачни и периферни изчисления). Комисията ще започне втори етап на задълбочени прегледи на потенциалните зависимости в ключови области, сред които продукти, услуги или технологии, които са ключови за двойния преход (като възобновяеми източници, съхранение на енергия и киберсигурност).
Изводът е, че ЕС е постигнал известен напредък в преодоляването на някои зависимости. Наскоро стартирали международни партньорства ще позволят по-диверсифицирани и устойчиви вериги на доставки на някои критични суровини, посочва се в документа.
Индустриални алианси и нови проекти
Текущите индустриални алианси за батерии, водород и суровини играят важна роля за укрепване на европейската отворена стратегическа автономия, включително чрез идентифициране на нуждите от инвестиции и изграждане на тръбопроводи.
Започнали са и нови индустриални съюзи в областта на полупроводниците и облачните услуги. Осъществени са важни частни и публични инвестиции, улеснени и от текущи важни проекти от общ европейски интерес за пробивни иновации в батериите и полупроводниците.
Страните от блока подготвят и нови проекти от общ интерес за водород и полупроводници.
ЕК подчертава обаче, че някои зависимости ще трябва да се преодолеят от самите индустрии и компаниите.
В доклада пише, че са създадени стратегически партньорства с Канада и Украйна (съответно през юни и юли 2021 г.). Партньорството с Канада се фокусира върху интегрирането на веригите на стойността на суровините между ЕС и Канада, като същевременно засилва конкретно сътрудничеството в областта на науката, технологиите и иновациите; както и екологични, социални и управленски критерии и стандарти.
Партньорството с Украйна включва дейности по цялата верига на стойността както на първични, така и на вторични критични суровини и батерии. Проучват се и други международни партньорства, включително с шест африкански пилотни държави.
Оценка на необходимите инвестиции
Европейският алианс за суровини е идентифицирал необходимостта от инвестиции в размер на 1,7 млрд. евро в редкоземни метали и 9 млрд. евро за други проекти по веригата на стойността на суровините. Създадена е и работна група за материали за чисти технологии (октомври 2021 г.) за създаване на съвместна платформа и структуриран диалог между Комисията, индустриални съюзи и инвеститори.
ЕС подкрепя и изследванията върху суровините чрез Horizon Europe и по-специално неговия клъстер 4 (цифров, промишлен и космически), с налични 300 млн. евро за 2021-2022 г.
Младите омбудсмани отбелязват 130 години от рождението на Гео Милев с литературна викторина, съобщиха за…