Той поясни, че наказателната процедура е за това, че не са построени на много места пречиствателни станции.
„Ние вече пуснахме жалба до Главна дирекция „Околна среда“ на ЕК и имаме и регистриран входящ номер и тепърва ще ги запознаваме пък какво се случва с действащите пречиствателни станции“, уточни Куманов.
От сдружението са започнали да уведомяват европейски банки, финансирали бизнеси у нас, които замърсяват, „как се харчат техните пари“, съобщи Димитър Куманов и дава за пример казусите с „Биовет“ – Пещера и розоварната в Старосел, причинила замърсяване на две реки.
Предвидените в законодателството глоби Куманов определи като „ужасно смешни“, а европейското законодателство казва, че трябва да са ефективни, пропорционални на нанесените щети и обезсърчаващи нарушителите, изтъкна инж. Димитър Куманов.
„Тук, у нас, на всеки му е по-изгодно да си изхвърли отровите и да плати глоба, ако го хванат.“ Едни хора ги хващат по-лесно, а други не“, допълни той.
Варненското езеро, бреговете на Янтра, Старосел, Поморие – общото между тези места са сигналите за умряла риба от последните дни и седмици. Това не са всички места на замърсявания, за които са били подадени сигнали.
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…