ЕК е установила, че договорите с така наречените американски централи – КонтурГлобал и AES Гълъбово, са държавна помощ. Тя, обаче, не се е произнесла дали става въпрос за регламентирана или нерегламентирана помощ.
Това е станало през есента на миналата година. ЕК е препоръчала България и собствениците на двете централи да започнат преговори за промяна на някои клаузи в договорите, но не е ставало въпрос за прекратяването на тези договори.
Това е обяснил пред OFFNews председателят на КЕВР, Иван Иванов по повод информацията на Велизар Енчев за среща на българска делегация с представители на двете централи в края на миналата година за преговори за прекратяване на договорите с тях.
„За тази среща не се знае нищо в България. Защото нашата делегация не е постигнала нищо. А е можела да направи много след като ЕК е декларирала / но не писмено/, че договорът подлежи на ревизия, защото е „неправомерна държавна помощ“ за двете чужди компании“, посочва Енчев в писмо до медията.
Според Иванов, ЕК е стигнала до извода, че договорите с американските централи са държавна помощ, през есента на миналата година, преди оставката на правителството на Бойко Борисов.
Иванов посочи, че няма информация да са се провели такива преговори – след оставката на правителството или при служебното правителство.
„Ако става въпрос за регламентирана държавна помощ, в това няма нищо обезпокоително“, допълва Иванов.
Енергийният регулатор изпрати запитване по казуса с договорите на двете централи още през лятото на 2014 година и оттогава се изчаква окончателното мнение на Брюксел по въпроса.
През декември миналата година зам.-министърът на енергетиката, Николай Николов обяви, че при прекратяване на договорите с американските централи България ще трябва да плати неустойки, които може да са в размер на 3 милиарда лева.
Източник: offnews.bg
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…