В курортните комплекси край Варна и в ромските махали на града има най-много бездомни кучета. Това става ясно от общинската програма за овладяване на популацията им, в която като проблемни райони са посочени махалите, комплексите „Златни пясъци”, „Светите Константин и Елена“ и „Чайка”, както и няколко местности край града. Като основни причини за проблема се посочват недостатъчният контрол върху стопаните на домашни кучета, които ги изоставят, и нерегламентираното развъждане и продаване.
Общинският приют на Варна за безстопанствени кучета в с. Каменар отново е без ветеринар, а липсата на лекар ограничава много работата на приюта, за това алармира управителят му Йордан Биков, който участва в публичното обсъждане. Докато не бъде назначен ветеринарен лекар, екипът няма право да прибира животни от улиците, обясни Биков. По думите му в момента специалистите от приюта реагират само при сигнали за агресия от животните. Междувременно екипът се грижи за 63 бездомни кучета, които не може да пусне обратно на свобода, тъй като трябва да бъдат ваксинирани, съобщи БНР.
Основната причина за поява на нови безстопанствени животни във Варна е, че хората от малките населени места и вилните зони си пускат питомците, които не искат, в големия град, каза още Биков.
Всички сигнали за агресивни кучета ще се проверяват от общински служители и ветеринарни лекари. За животните, които са доказано злонравни или неизлечимо болни, се предвижда евтаназия.
Собствениците на домашни кучета ще бъдат стимулирани да ги кастрират, а с информационни кампании ще се насърчава осиновяването на животни от приюта в село Каменар.
Десетки граждани взеха участие в общественото обсъждане. Сред тях беше и адвокат Микаела Левенова, според която общината трябва да помисли и за безстопанствените котки. Лично тя със собствени средства на година кастрира около 500-600 котки.
Програмата за овладяване популацията на безстопанствените кучета е публикувана на сайта на Общинския съвет.