Тя е завършила фотография в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Румен Георгиев. Именно той, както и известният френски фотограф Анри Картие-Бресон, оставят най-голям отпечатък в стила на архитектурната фотографка Ема Питър.
„Вече 20 години съм вярна на Анри Бресон и Румен Георгиев – на тяхната логика, че трябва да улавяш моменти, че животът е в моменти.“
Животът е в моменти
Ема Питър учи фотография в една от най-„щедрите“ на събития години – по времето на протестите срещу кабинета „Виденов“ (1995 – 1997 г.). Спомня си, че по време на цялото си следване проф. Георгиев е пращал студентите си на улицата – да фоторепортерстват.
„По това време в България толкова много неща се случваха, студентите бяхме по улиците, протестирахме, парламентът гореше – всичко това се снимаше“.
Ема завършва академията през 2000 г. и заминава на специализация в известната фотографска агенция Magnum Photos в Париж, чийто основател е именно Картие-Бресон. Той е известен като един от пионерите във фотожурналистиката, която свързва с художествената фотография.
Негова е и концепцията за „решаващия момент“ във фотографията – така се казва и изложбата на Ема Питър, която в момента е подредена в Художествения музей в Западен Ванкувър.
„Негови са най-силните възможни фотожурналистически снимки“, казва Ема, която е имала честта да се запознае и учи от него. Тя се чувства огромна късметлийка с двамата си учители.
Фоторепортерът остава в нея жив завинаги. Това се вижда от архитектурните й снимки. Забележителни са с това, че на повечето кадри на сгради присъства и човек или хора.
Архитектурната фотография е напълно различна, тя представя големи коменсиални сгради.
Ако снимаш портретна фотография – можеш да говориш с човека, ако си фоторепортер – отиваш на събитието и трябва да уловиш моментите. Тук имаш статична сграда, на която трябва да дадеш живот, казва Ема. А живот тя дава с онзи определен човек или група хора, с онова притичващо дете, които се виждат на кадрите ѝ.
„Много фотографи не правят този журналистически начин на снимане, те представят сградите просто като архитектура. Обаче за мен най-важното е да им дадеш живот. Защото тези сгради са правени за хора.“
Днес Ема Питър е собственик на агенцията Ema Peter Photography и работи с най-известните архитекти в света. Десетки са наградите й в бранша, които е спечелила. Името й е марка в архитектурната фотография. Но пътят дотук не е бил лек.
През 2003 г. Ема и съпругът й се местят във Ванкувър, Канада. Търси си работа, носи едно огромно портфолио черно-бели репортажни снимки.
„Почуках на всяка врата във Ванкувър и никой не ме нае.“
Разликата в това дали можеш да успееш или не, е в миналото, което имаш
Казват й или, че е свръхквалифицирана за позицията, за която търсят човек, или че не може да я вземат без опит в Канада. Ема не се отказва и накрая чука на правилната врата.
В следващите години работи агенция VRX, която снима хотели по цял свят за туристическата агенция Expedia. „Летим от държава на държава – 240 дни в годината на път“, казва Ема. Това е и началото на архитектурната фотография за нея.
Според колегите ѝ запащането в сектора е ниско, докато тя смята, че е достатъчно. „Това, което вземах в Канал 1 като водеща на предаването „Семеен албум“ за месец, тук го печелех за ден“.
Това тя трудно може да обясни на колегите си така, че да я разберат. Трудно може и да разберат, че е живяла в комунизъм и е трябвало да си мълчи за нещата, които чува и вижда вкъщи като дете.
Израства в бохемско семейство, в чийто дом стават едни от най-яките купони на работещите в киноиндустрията. Баща ѝ е оператор в киноцентъра „Бояна“, майка ѝ – главен експерт в Съюза на филмовите дейци.
„И това е разликата, когато буташ живота. Тука (в Канада) за тях това бяха никакви пари, които получаваха“, казва още Ема. „Разликата в това дали можеш да успееш, или не, е в миналото, което имаш.“
Ема остава лоялна и свръхблагодарна на работодателите си – че са я наели на работа с български паспорт и са повярвали в нея. Скоро става шеф на фотографския отдел на VRX Studios.
Тя е водещ фотограф на рекламни кампании в хотелите Hilton, Hyatt и Fairmont и отговаря за създаването на фотографски стандарти за някои от най-добрите световни хотелски марки.
По това време се влюбва в модерната архитектура. Постепенно завързва контакти и започва собствен бизнес, който ръководи вече 12 години.
„Самите архитекти си избират фотографите. Стана така, че много мои снимки спечелиха награди и станах известна в средите. Това е мъжка професия, аз съм единствената жена сред десетте големи архитектурни фотографи“, казва Ема Питър.
Нейни архитектурни и интериорни снимки се публикуват в престижни издания като Canadian Architect, Azure, Architectural Record, Dwell, New York Times, Architectural Digest. Въздействащите й фотографии носят почерк, който не може да бъде сбъркан.
Но Ема Питър не се смята за успяла. „И досега остава в мен усещането, че съм жител на чужда държава и това ме кара да се боря повече“, казва тя.
„Независимо колко награди съм спечелила, постоянно бутам сама себе си – да видя дали мога отново – както Дон Кихот се е борил с невидимите вятърни мелници. Никога не се чувствам като достатъчно успяла. Мога още“, добавя тя.
Ема Питър свързва това с вроденото ѝ журналистическото „гонене“ на момента, на кадъра, което ѝ дава адреналин.
Дните ѝ продължават да минават в пътувания из целия свят. Напоследък снима сградите на летища – последно летището в Хонг Конг. Предстои ѝ да снима летището в Сан Франциско, а следващата седмица – летището в Дубай.
Мечтае за повече време за себе си и за двете си деца. И за разходка в любимия ѝ Париж.
Малкото свободно време, което има, тя прекарва в градовете, в които снима. „Тогава вземам камерата и правя улична фотография – по начина, по който Бресон го е правел.“
Мелиса подготвя изненада за Кадир. Кадир разпитва Мемо за Салих. Мемо му споделя, че Салих отдавна…
Йешим моли за помощ Олтан. Техните отношения не са само приятелски. Двамата са имали отношения…
Брегово е малък, но важен град в Северозападна България, разположен на на 6 километра от…