Стара Загора

Емилия Жунич. Музиката и Стара Загора са в кръвта и корените й

Книгата „Фестивали за музикално – сценични изкуства. Концепции. Метаморфози. Реализации“ на д-р Емилия Жунич ще бъде представена във вторник от 18 часа в РБ „Захарий Княжески“. Особено внимание авторката обръща на Фестивала на оперното и балетно изкуство в Стара Загора и неговата 50 годишна история.

Гл. ас. д-р Емилия Жунич се дипломира по „Организация и управление“ и „Промишлен дизайн“ в ТУ „Васил Априлов” – Габрово през1991 година. Професионално свързана е със Старозагорската опера – като завеждащ отдел „Реклама и връзки с обществеността“ и „Снимков и документален архив”, изработва немалко програми и други материали за оперни представления и юбилейни албуми (1995, 2005) на Държавна опера – Стара Загора. Участва активно в събираческата и научноизследователската дейност на ИГ „Музикален театър“ (от 1996). През 2014 в Института за изследване на изкуствата при БАН защитава дисертация на тема „Ролята на солиста-певец в българския музикален театър (по материали от професионалния музикален театър в Стара Загора)“, а от 2015 е назначена за главен асистент.

Емилия Жунич е родена в самия център на Стара Загора, в артистична фамилия. Дядо й Атанас Янев е известен музикант, дългогодишен оркестрант тубист в Старозагорската опера. Неговият брат Недялко Янев също е бил в Операта, в хора, подготвял и солистична роля, Каварадоси, но много млад починал.

Вуйчото на Емилия Жунич, кръстен също Недялко (в памет на чичото), е музикант. Свири на саксофон и кларинет в градския духов оркестър. Единият прадядо на Ема е прочут народен лечител не само в града, но и в страната, че и извън нея – Митьо Спасов Жунич. По-малък брат на другия й прадядо е старозагорският писател Ботьо Савов.

Въпреки подчертаното си влечение към музиката и сценичните изкуства, Емилия се ориентира към точните науки и завършва Математическа гимназия в Стара Загора. След това продължава висшето си образование в Техническия университет в Габрово, където получава четири различни специалности.

По време на следването си се занимава с изработка на приложен текстил – калоферски дантели, кене, фриволите, поанлас, макраме, различни видове бродерии и изработка на бижута, реализира и самостоятелна изложба в областта на приложния текстил. В рекламната фирма, в която работи впоследствие, изучава до съвършенство тънкостите на предпечата и компютърния графичен дизайн.

Естествено, тези нейни умения, наред с високата й професионална квалификация, не остават незабелязани и тя започва работа, като завеждащ „Реклама и връзки с обществеността“ и „Снимков и документален архив“ към Държавна Опера – Стара Загора, за която в предишното десетилетие е подготвяла множество програми за спектакли, афиши, едно юбилейно издание и други рекламни материали.

Ето какво пише за Емилия Жунич проф. Боянка Арнаудова, рецензент на дисертацията й: “Тя е събирала, сравнявала, допитвала се е до свидетели на епохата, която изследва, издирвала е документи, описи на спектакли и всякъкъв род факти, осветяващи дългата история на Старозагорската опера – първият извънстоличен оперен театър. Всъщност, тя не само предава хронологично пътя на театъра, но се насочва към разглеждането му през погледа на самите певци, градили институцията.“

По време на командировка на семейството й в Брюксел, Емилия Жунич за три години успява да посети огромен брой фестивали, концерти, музеи, изложби, карнавали, възстановки на средновековни празници и шествия, пътувайки из почти цяла  Западна Европа: Белгия, Холандия, Франция, Германия, Дания, Англия, Австрия, Испания, Италия, Чехия, Сърбия, Словения, Гърция. Не пропуска и такива като Андора, Лихтенщайн, Сан Марино, Люксембург, за които се шегува: „Ако България е земя колкото една човешка длан, то тези държави са колкото мазолите й…”.

Наблюдава и събира материали и ценни документални факти, провежда интервюта с организатори и артисти, както за историята, така и за перспективите в областта на сценичните изкуства.

Неслучайно по- късно именно те ще й послужат за написването на известната й книга “Фестивали за музикалносценични изкуства. Концепции. Метаморфози. Реализации.“

За текста е използвана публикация в сайта eclecticdecorconsult.com

 

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Recent Posts

Магнезий L-треонат: Ползи за мозъка

Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…

11 часа ago

Коензим Q10 (CoQ10): Енергия за клетките

Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…

12 часа ago