[ad id=“225664″]
„Никой от Европейската комисия не е тръгнал да ни притиска за въвеждането на Истанбулската конвенция. Българското правителство няма да въвежда без съгласието на обществото нови правни норми.. Това заяви пред БНР евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев.
Той изясни своята версия за целта на документа: „Истанбулската конвенция не налага признаване на еднополови бракове. Конвенцията не изисква от държавите-членки в училищата да има специално обучение по полова идентичност. Никъде не се заявява въобще за никакви други полове и така нататък“.
[ad id=“263680″]
Според Емил Радев основната цел на конвенцията е предотвратяване на насилието над жени. „Европейската народна партия е партията, която винаги е отстоявала да се спазва принципа на пропорционалността, тоест въпросите за семейното право, брака, съжителствата и така нататък да се решават от държавите-членки и ние винаги сме защитавали този принцип“, каза евродепутатът.
Радев съобщи, че съвсем наскоро в Комисията за правни въпроси се разисквало задаването на устен въпрос по регламента Брюксел 2А. „Това е регламент, който касае брака, касае родителската отговорност, семейните отношения. Именно ние не позволихме съвместните съжителства, които обикновено са еднополовите съжителства, да влязат в обхвата на този регламент“, каза той.
[ad id=“236993″]
Партията на европейските социалисти обаче вкарала този дебат отново на дневен ред. „ПЕС гласува устен въпрос, който да се разгледа в пленарна зала, за въвеждане в обхвата на този регламент именно съвместните съжителства, което ние смятаме, че е недопустимо“, обясни Емил Радев.
Евродепутатът от БСП Георги Пирински заяви, че българското правителство и политическото мнозинство са постъпили по безотговорно по отношение на Истанбулската конвенция. „В самото правителство имаше 8 души, които гласуваха против… нямаше никаква предварителна подготовка по един въпрос, който е ясно, че възбужда въпроси, страхове и изисква най-внимателна преценка“, мотивира се Пирински.
[ad id=“236999″]
Той обясни колко по-предпазливо е действала Гърция: „На 27 март предстои ратифициране на Истанбулската конвенция от гръцкия парламент след 2-годишен период на внимателна преценка на законодателството, на изясняване на въпросите около нея. Очаква се всички гръцки политически партии да гласуват „за“, с изключение на крайнодясната партия“.
[ad id=“237001″]
Според Пирински не трябва да се допуска „истеризиране на самите проблеми“. „Ратификацията съвсем не означава някакво механично приложение, страната продължава да бъде съотговорна за начина, по който се прилагат едни или други текстове“, каза той.
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…