Categories: Скучно ми е

Емоционално хранене – 6 стратегии за преодоляването му

Снимка: iStock

Емоционалното хранене е сложна тема. Често остава незабелязано и може да има значителни последици както за физическото, така и за психическото здраве. Първата стъпка към преодоляването му е да разпознаем първопричините за състоянието. Тази статия проследява емоционалното хранене, основните причини за него и шест практически стратегии, които да ви помогнат да го преодолеете.

Когато ядете в отговор на стрес или повишени емоции, това се нарича емоционално хранене. Всеки е имал подобни моменти, но когато те са твърде чести, за да причинят физически или емоционални проблеми, може да ви е от полза да изследвате по-задълбочено защо се случват и защо използвате храната, за да притъпите чувствата си.

Въпреки че емоционалното хранене може да предложи временно облекчение или разсейване, дългосрочният навик може да доведе до негативни последици като емоционално потискане, наддаване на тегло, затлъстяване, безсъние, летаргия, хранителна зависимост, вина, срам и промени в настроението. Всички тези проблеми са потенциални рискови фактори за неща като сърдечносъдови заболявания, диабет, депресия и тревожност.

Как да разберете дали се храните емоционално
Как можете да разберете дали наистина сте гладни или посягате към храната за емоционален комфорт? По-долу ви представяме разликите между емоционалния и физическия глад.

Цялата статия четете в Тialoto.bg

Източник: Tialoto.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/

Arhiv