Снимка: Олег Попов, архив Investor Media Group |
Българска независима енергийна борса (БНЕБ ЕАД) ще изплати 5,2 млн. лв. дивидент на „Българска фондова борса“ АД (БФБ), съобщи борсовият оператор.
„Съветът на директорите на БФБ, в качеството му на едноличен собственик на капитала на БНЕБ, приема предложението на СД на БНЕБ за разпределение на печалбата на БНЕБ за 2020 г., както следва – дивидент в полза на едноличния собственик на капитала в размер на 2 910 633 лв.“, се казва в съобщението.
Също така Съветът на директорите на БФБ, в качеството му на едноличен собственик на капитала на БНЕБ и на основание чл. 18, ал. 2, т. 15 от действащия устав на БНЕБ, приема решение за разпределяне и изплащане на дивидент в размер на 50% от неразпределената печалба за минали години – от 2016 г. до 2019 г., която е в размер на 2 297 505,94 лв.
Общо двете суми са 5 208 138,94 лв., което е по 0,79 лв. на акция при последна борсова цена от 7 лв. за брой. Пазарната капитализация на борсовия оператор е 46 млн. лв. при повишение с 21% само за три месеца. За година ръстът е 56%.
БФБ е с над 50% държавно участие и затова трябва да разпределя поне 50% от печалбата си като дивидент. Въпросният дивидент от 5,2 млн. лв. от БНЕБ към БФБ вероятно ще формира печалба от около 5 млн. лв. (защото БФБ като цяло губи от основния си бизнес, например 188 хил. лв. за първото полугодие на 2021 г.) и догодина акционерите може да очакват около 2 – 2,5 млн. лв. дивидент, или около до 0,3 – 0,4 лв. на акция.
За радост на акционерите борсата изкупи 176 815 собствени акции при средна цена от 4,44 лв. за ценна книга и това увеличава дивидента на акция.
Важен акцент е, че Българска фондова борса може да инвестира получения дивидент, например в клирингова къща, връзки с чуждестранни депозитари и други инфраструктури. Разбира се, това може да са инвестиции, а не разходи, тоест да не намаляват печалбата, съответно дивидента.
Материалът е с информационен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Авторът притежава една акция в капитала на дружеството.
Източник: https://www.investor.bg/ .
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…