Бизнес

Енергийният министър: Няма как Путин и Борисов да чертаят газови трасета на бял лист

Най-голямата новина от срещата между премиера Бойко Борисов и президента Владимир Путин беше възможността трасето от „Турски поток“, свързано с доставките на природен газ за Европа, да минава през България. Това заяви пред журналисти в парламента енергийният министър Теменужка Петкова.

[ad id=“225664″]

Вчера в Москва министър-председателят първо обяви, че „твърдо” тръбата влиза на българска територия в т.ч. и с цел да продължи към други страни в региона. Буквално минути по-късно говорителят на Путин обаче посочи, че българската страна единствено е изразила „интерес” и няма как нещо да бъде договорено без гаранции от страна на ЕК, припомня „Гласове“.

[ad id=“263680″]

„Няма как на среща на такова ниво президентът Путин и премиерът Борисов да извадят по един бял лист и да започнат да чертаят трасета. Това е работа на експертите”, заяви Петкова. Попитана има ли страната ни финансова възможност да участва в един такъв проект тя уточни: „Булгартрансгаз“ е в много добро финансово състояние. БЕХ също. Отчетната 2017 г. ще реализираме печалба от малко над 100 млн. лева“.

Запитана дали има конкретна договореност под формата на документ, енергийният министър заяви, че не вижда по-ясна позиция и по-голям ангажимент по проекта от думата на Путин.

Енергийният министър съобщи още, че на 27 юни предсрочно ще бъде завършена и пусната в експлоатация българо-турската газова връзка.

[ad id=“236993″]

„Два са най-вероятните сценария за изграждането на втора ядрена централа у нас“, съобщи Петкова по време на изслушване в ресорната комисия към парламента. Първият вариант предвиждал довършване на централата със стратегически инвеститор и минимум 34% участие на България. Вторият бил изграждане на централата със заем от Русия по модел на унгарска АЕЦ, а именно – Москва отпуска заем и строи централата като в замяна прибира парите от продажбата на тока до изплащане на заема.

[ad id=“236999″]

Петкова определи като най-лош вариант централата да не бъде построена, защото Националната електрическа компания дължи 1,1 млрд лева на държавния бюджет, които трябва да върне до 2023 г.

Министърът на енергетиката определи като невъзможен вариант държавата сама да построи втората атомна централа, защото енергетиката е задлъжняла с прекалено големи заеми и не може да си позволи да плаща още.

[ad id=“237001″]

„Бавен е и вариантът за преместване на оборудването от Белене в Козлодуй. Затова ще трябват между 7-8 години“, каза Петкова.

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Recent Posts

Земетресение в Девин

То е било с магнитуд 2,6...

2 минути ago

Татяна Дончева за закона за хазарта: Иска да удари определени бизнеси

ПП имат едно свойство да наричат черното бяло, казва тя...

2 минути ago

Златни медали донесоха в Стара Загора възпитаниците на ГПЧЕ „Ромен Ролан“

Златни медали донесоха в Стара Загора възпитаниците на ГПЧЕ „Ромен Ролан“, съобщиха за ЗАРАТА Отборите…

3 минути ago

От 1 юли за час паркиране в Стара Загора – 2 лева

От 1 юли за час паркиране в Стара Загора - 2 лева, съобщи "Радио Стара…

4 минути ago

За дванадесети път – Областна панорама на професионалното образование и кариерното ориентиране в Стара Загора

За дванадесети път - Областна панорама на професионалното образование и кариерното ориентиране в Стара Загора,…

16 минути ago

Днес в „Наследство“: Яман признава на Зия, че е заложил любовта си към Сехер, за да го спаси

Сехер решава да избяга от имението заедно с Юсуф, но Яман я спира. Той се…

19 минути ago
image0 (9K)