Командир на взвод „Самара“ е Зорница Здравкова, която разказа повече за същността на играта „Еърсофт“, както и за нейната организация в Стара Загора.
Така преди едва две години се зароди идеята за създаване на отбор „Samara squad”, на който аз станах с командир, обединявайки по този начин всички играчи в околността. Наречен е Самара заради Мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора“, който е един от символите на града. В една перфектна симбиоза с останалите отбори започнахме организирането на събития всяка неделя. Основната ни цел е популяризиране на играта сред младежите и изграждане у тях на някаква минимална система от знания (теория и практика) за подготовка и водене на бойни действия, максимално близки до реалните. Тръгнахме в координация с отбори от други градове и направихме съвместни игри.
„Еърсофт“ е спортно занимание, развито на базата на военнополицейски действия, в условията на абсолютен реализъм. Представлява отборна, спортсменска игра с една единствена цел – забавление. Играчите се разделят на отбори, които изпълняват определени мисии. Сценариите наподобяват реални тактически действия при високорискови ситуации. Използват се реплики на бойни оръжия, изстрелващи 6 mm пластмасови топчета (пистолети, карабини, снайпери, картечници, гранати и др.), както и истинско бойно снаряжение (каски, тактически жилетки, униформи, радиостанции, прибори за нощно виждане, тактически фенерчета, лазерни мерници, трасиращи топчета и др.). Единствената задължителна екипировка е тази, която предпазва лицето – очила и маска. Има точно определени правила и в началото на всяка игра се провежда инструктаж и разясняване на сценария.
Доста често хората бъркат „Еърсофт“ с „Пейнтбол“. Но той се отличава с това, че топчетата не оставят видими следи при попадение и репликите са по-реалистични, по-далекобойни и по-точни. Това го превръща в игра още по-близка до реални бойни действия и дава възможност на играчите да се потопят в едно незабравимо екшън преживяване като всяка грешка е предпоследна, поправима и може да се анализира и коментира.
Важно е да споменем, че екипът се състои от хора с различни интереси, образование и професии. Всеки според неговата специалност допринася за организацията.
За материално-техническото осигуряване отговаря Деян Илиев, завършил „Автоматика, информационна и управляваща техника“ – командир на 1-во отделение.
За изготвянето на сценарии и подготовката на събитията – Зорница Здравкова, завършила „Национална сигурност и отбрана“ във ВА „Г.С.Раковски“ – командир на взвод.
Освен това голяма част от играчите са с дългогодишен опит в сферата на сигурността и отбраната, имащи множество мисии зад граница, а този опит е от изключително значение при подготовката на тактическо ниво.
Такъв пример е Ивайло Стефанов по професия военнослужещ. Неговата длъжност в отбора е командир на 2-ро отделение и зам. командир на взвод.
Няма да крием, че „Еърсофт“ е спорт по който човек може да се запали лесно и да превърне в свое хоби, каза още командирът на взвода. Достигат се високи нива на свръхреален ултраадреналин, а емоциите от това са неописуеми. Играта е напълно безплатна. Не се заплаща за терен, нито за организация. Необходима е само реплика в ръка и желание. Запалените играчи притежават собствени оръжия, които често са тунинговани. В повечето случаи те ги заемат на новодошлите.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…