Въвеждането на зелен сертификат срещу първа доза от ваксина или преболедуване в България е допустимо заради ниското ниво на ваксинация в страната, но само като временна мярка и то за не повече от месец и половина, през който да бъде завършен пълен ваксинационен курс. Това мнение изрази в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „Светът е бизнес“, д-р Петър Марков, епидемиолог от Лондонско училище по хигиена и тропическа медицина.
Той е категоричен, че срокът от три месеца за издаване на зелен сертификат на база iGg антитела е много дълъг. Д-р Марков даде медицински основания да не се издава зелен сертификат при наличието на антитела в тялото, като посочи, че те не дават яснота дали е прекарана инфекция или просто човек има поставена първа доза от ваксина.
“Антителата не се ползват никъде като основа за издаване на зелен сертификат. Хората с една доза ваксина нямат достатъчно ниво на защита за самите тях. Освен това те не са с гарантирано ниско ниво на риск да заразят околните”, категоричен е здравният експерт.
По думите му най-важният фактор за това, че България оглави най-черните статистики в Европа за новозаразени и починали от COVID-19, е ниското ваксинационно покритие. „Страната ни продължава да бъде на последно място по брой ваксинации против вируса“, напомни епидемиологът.
Според него друг основен проблем, който трябва да стане център на дискусиите в България, е нивото на реален контрол върху противоепидемиологичните мерки, без който налагането и на най-строги ограничения е безпредметно.
“В продължение на две години българските граждани слушаха и четяха лъжи и изопачена и манипулативна информация по всички електронни и печатни медии, по радиото и телевизията. Този процес беше толкова дълъг и постоянен, че хората се информираха грешно”, посочи д-р Петър Марков.
Той предупреди, че на този етап хората трябва да знаят, че ваксините не предпазват на 100% от заразяване, но е категоричен, че ваксината намалява риска от заразяване, а ако това все пак се случи, то ваксинацията предотвратява тежкото боледуване и хоспитализация.
“Важната разлика между Западна Европа и у нас е, че когато там има вълни на инфекцията, всъщност умират много малко хора, почти никакви. Именно това е ефектът на ваксината”, даде пример д-р Марков.
Епидемиологът посочи, че ваксините на Moderna и Pfizer към момента се представят най-добре от общо четирите, които са одобрени в ЕС. „Тези на AstraZeneca и Johnson&Johnson също дават доста добро ниво на защита, но то е осезаемо по-слабо от това на иРНК ваксините“, потвърди д-р Марков.
Той препоръча на всеки, който се е ваксинирал с AstraZeneca и Johnson преди повече от шест месеца, да си сложи трета бустерна доза от някоя от иРНК ваксините, като отбеляза, че това важи особено за възрастните хора и тези с хронични заболявания.
Здравният експерт изрази своето мнение и по отношение на новите антивирусни лекарствени средства против COVID-19. Припомняме, че фармацевтичната компания Merck произведе хапче против вируса, а скоро се очаква и Pfizer да представят свой патентован лекарствен продукт.
“Хапчетата не отменят нуждата от ваксинация. Ваксината е превенция. Тя ни пази от това да се разболеем, а не ни лекува след самото разболяване. Разбира се хапчетата са добра новина, те означават, че вече имаме още един инструмент срещу ковид кризата”, смята д-р Марков, който е убеден, че хапчетата дават допълнителен шанс за живот на хората в тежко състояние заради вируса.
Защо д-р Марков смята за лоша идея присъственото обучение в училищата? Какви грешни решения взеха здравните власти в България, за да се стигне до ковид катастрофата? Има ли емидемиологични основания българската „иновация“ за зелен сертификат на база iGg антитела? Кои са успешните стратегии при надбягването с новите варианти на коронавируса?
Целия разговор можете да чуете във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ можете да видите тук.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…