Categories: Бизнес

ЕС към Полша: Не си играйте с огъня

Снимка: EPA/БГНЕС

Решението на полски съд, което оспорва върховенството на правото на ЕС над полското право потопи съюза в екзистенциална криза в петък и засили възможността Полша да напусне блока с 27 страни, предава Ройтерс.

Политици на Стария континент изразиха удивлението си от хода на съда да подкопае правния стълб, върху който се крепи ЕС, като един министър предупреди източноевропейската страна „да не си играе с огъня“.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че е „силно притеснена“ от решението на полския Конституционен съд в четвъртък и че ръководеният от нея изпълнителен орган на ЕС ще използва всичките си правомощия, за да гарантира върховенството на европейското право.

Приветствайки решението на съда, полският премиер заяви, че страната му иска да остане в съюза, към който се присъедини през 2004 г., но допълни, че всяка страна членка трябва да бъде третирана справедливо и с уважение.

Варшава отдавна е в конфликт с Брюксел заради демократичните стандарти и независимостта на съдебната ѝ система. Но решението в четвъртък, че части от европейското право са несъвместими с полската Конституция изостря още повече споровете между Варшава и Брюксел.

„Трябва да заявим ясно, че това правителство в Полша си играе с огъна“, заяви външният министър на Люксембург Жан Аселборн при пристигането си на среща с колегите си от ЕС.

Още по темата

„Върховенството на европейското право е от съществено значение за интеграцията и съвместния живот в Европа. Ако този принцип бъде нарушен, Европа каквато я познаваме, каквато е създадена според Римските договори, ще престане да съществува“, допълни той.

Френският министър по европейските въпроси Клеман Бон заяви, че решението на полския Конституционен съд е атака срещу ЕС, която може да доведе до икономически санкции срещу Варшава.

„Проблемът е сериозен… Фактически има риск от излизане от ЕС“, каза Бон пред телевизия BFM и допълни, че не иска Полша да напусне блока.

Няма планове за „Полекзит“

Полското правителство, ръководено от „Право и справедливост“ съобщи, че няма планове за „Полекзит“ и че за разлика от Великобритания преди референдума през 2016 г. подкрепата на обществото в Полша за членството в ЕС е висока.

Конституционният съд разгледа делото, след като премиерът Матеуш Моравецки попита дали европейските институции могат да спрат Полша да реорганизира съдебната си система.

„Искаме общност, основаваща се на уважение, а не на групиране на равни и по-равни. Това е нашата общност, нашият съюз“, написа Моравецки във Facebook, имайки предвид ЕС. „Това е съюзът, който искаме и който ще създадем“, допълни той.

Фон дер Лайен заяви в комюнике, че 450-те милиона граждани на ЕС и компаниите в съюза се нуждаят от правна сигурност и че ЕК ще използва всичките си правомощия по европейските договори, за да гарантира върховенството на закона на блока над националните закони.

Тя допълни, че Комисията ще направи бърз анализ, за да вземе решение за следващите си стъпки. Представители в Брюксел заявиха, че решението може да доведе до глоби и съдебни дела срещу Варшава, които ще се точат с месеци и дори с години.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv