Снимка: Bloomberg LP |
Европейският съюз обсъжда налагане на забрана за вноса на руски петрол, съобщава Ройтерс и припомня, че в следващите дни американския президент Джо Байдън ще бъде в Европа и предстоят редица срещи, на които ще бъде обсъден отговорът на Запада срещу руската военна инвазия в Украйна.
В началото на март САЩ забраниха вноса на руски петрол, а много западни компании сами спират да търгуват с петрол от Русия заради потенциалните репутационни щети, както и заради възможни проблеми с доставките – застраховки на товарите, намиране на танкери и т.н.
Източник на Ройтерс коментира, че в момента ЕС работи над пети пакет от икономически санкции срещу Русия. Очакванията са, че дебатите по него ще започнат още днес (21 март) преди идването на Байдън в Брюксел за срещата на НАТО. По-късно през седмицата ще се проведе и заседание на Г-7.
Досега четирите пакета от санкции, които са насочени към руския бизнес и 685 физически лица, граждани на Русия и Беларус, до този момент не правят впечатление на Кремъл, допълва още Ройтерс. Към момента само САЩ и Великобритания се решиха на санкции срещу енергийния сектор на Русия.
Анализатори предупреждават, че енергийно ембарго може да доведе до използване на химическо оръжие в Украйна или засилване на бомбардировките над Киев.
Европа зависи много от доставките на руски изкопаеми горива, като при газа това е съществено – 40% от общия внос през 2021 година. При петрола обаче ситуацията е по-балансирана – руският петрол отговаря за 27% от общия внос в общността.
Българската рафинерия в Бургас в момента работи с 60% от микса петрол от руския сорт Уралс, но може да работи и с други сортове. На първо време смяната на руския петрол би означавало и по-висока цена, защото в момента Уралсът е с доста по-ниска цена. В петък (18 март) търговията на борсата в Санкт Петербург затвори при цена от около 88 долара за барел. В същото време европейският Брент достигна цена от 108 долара за барел.
Според източници на Ройтерс за забраната за вноса на петрол настояват прибалтийските държави като логична следваща стъпка в политиката за санкции срещу Русия. Германия обаче е против, защото това би повишило още повече цените на енергията, които в ЕС и без това достигат рекорди.
Германия е най-големият потребител на руския петрол и природен газ в ЕС.
За Франция няма „табута“ по отношение на санкциите срещу Москва няма. Страната е ротационен председател на Европейския съвет и това може да се окаже от ключово значение за решението за руския петрол. Френският президент Еманюел Макрон коментира преди дни, че ситуацията в Украйна се влошава всеки изминат ден – градове са сравнени със земята, има 5 млн. бежанци, а хиляди са убитите. Затова и не трябва да има ограничения при налагането на санкции.
„Тези санкции трябва да накарат (руския) президент Путин да направи преоценка на ситуацията“, коментира още Макрон.
Оръжеен магнат е отровен, а преди това е взривен обект на фирмата му. След години…
Добро утро и честита Коледа! Най-важното днес: Азербайджанският самолет Тюркян чешма “Имам около 20 братя…