Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg |
Властите в Европейския съюз се готвят да отворят път за нова отмяна на ограниченията за дълг и дефицит в блока за четвърта поредна година, след като руската инвазия в Украйна доведе до нови разходи и помрачи икономическите прогнози.
Решение за това дали да се отложи връщането в сила на т. нар. Пакт за стабилност и растеж през 2023 г. може да се очаква през май, заяви европейският комисар по икономическите въпроси Паоло Джентилони в сряда, цитиран от Bloomberg.
„Засега има твърде много несигурност“, каза той пред репортери. По думите му е необходимо да се направи нова оценка на очакваната отмяна на клаузата за спиране на ограниченията през следващата година, което ще стане на базата на пролетната икономическа прогноза на блока, очаквана през май.
Това означава, че страните, чийто дълг набъбна по време на пандемията, ще могат да продължат с дефицита над ограничението от 3% от производството, без да са застрашени от санкции.
Коментарите на Джентилони са първите конкретни доказателства на ниво ЕС за това как конфликтът в Украйна оказва ефект отвъд границите на страната и дава отражение и върху фискалните политики.
Отмяната на ограниченията заради пандемията разпалиха спора в ЕС за това дали подобен режим, включен в европейското законодателство, не трябва да бъде смекчен, за да отразява схващането, че икономическите политики за растеж са най-добрия начин за намаляване на дълга.
Фискалните насоки, представени от Джентилони в сряда, също показват желанието за намиране на компромис, за да може да се отговори на индивидуалните нужди на отделните държави, без да се прилагат строги ограничения.
Страните членки, които могат да си го позволят, трябва да дадат приоритет на инвестициите, най-вече в дигиталния, екологичния и устойчивия преход, се казва в документа на Европейската комисия, представен от Джентилони. Ударението трябва да бъде поставено на „високото качество на инвестицията“.
В същото време силно задлъжнелите държави – сред които Италия, Гърция, Португалия, Испания и Франция – трябва да продължат да търсят начини да намалят задълженията си.
„Постепенно фискално коригиране при силно задлъжнелите страни членки е необходимо за стабилизиране и след това намаляване на съотношението на дълга“, посочват от ЕК.
По думите на Джентилони цените на енергията са от основно значение за прогнозите.
„Цените се приема, че ще останат завишени през цялата 2022 г.“, заяви той. Това със сигурност ще се отрази на очакваното икономическо разширяване на блока, но няма да му попречи, допълни той.
Росен Желязков ще бъде новият премиер на България. Остава само мнозинството от депутатите в четвъртък…
Полският министър-председател Доналд Туск каза, че Русия планира мащабна терористична кампания срещу авиокомпании по целия свят. Той направи…