Здраве

Жива верига пред Народното събрание от близки и хора с увреждания

Множество протестиращи хора с увреждания и родители на деца с увреждания направиха жива верига около Народното събрание. С викове „Боклуци!“ и „Излезте навън“ те изразиха недоволство от политиката на държавата спрямо тях и техните нужди, предаде БНР, цитирани от dir.bg.

Те призоваваха с плакати: „Министерството на труда и социалната политика ни изтребва“; „Стоп на геноцида над деца/хора с увреждания“.

„Искаме реформа, в частност в ТЕЛК, а тя започва с въвеждането на електронен регистър на експертната комисия“, обясни пред журналисти д-р Боряна Стефанова.

„Регистърът трябва да отразява колко са болните, от какво естество, от какви грижи се нуждаят. Не е вярно, че тежко болните у нас са около 150 000“, посочи д-р Стефанова, цитирана от БТА.

„Общото число на хората с тежки заболявания е 1 526 175. Техните диагнози са автентични, а не фалшиви, подчерта тя.
На управляващите тези хора им пречат“ смята д-р Боряна Стефанова.

Недоволните са убедени, че проблемът се задълбочава, защото се предвижда пари да се вземат от едни деца и да се дадат на други, а в бюджета за догодина хората с увреждания над 18 г. остават отново встрани и за тях никой не говори.

В писмо до премиера в оставка Бойко Борисов и до здравния и социалния министър те искат хората с увреждания и родителите на деца с увреждания да получават финансиране за лична помощ от републиканския бюджет в размер не по-малък от две минимални работни заплати, а достъпът до лична помощ да се основава само и единствено на индивидуалните потребности на детето/лицето с увреждане.

Хората предлагат средствата да се отпускат след анализ на потребностите и определяне на нуждата от придружител от отговорните институции /ТЕЛК, НЕЛК, лекуващ/, както и лицата и родителите на деца с увреждания да управляват сами личната си помощ.

Предложената от Министерството на здравеопазването реформа в системата на ТЕЛК, с която се ограничава или отнема правото на пенсия, когато хората с увреждания получават доходи от трудова дейност трябва да се преразгледа, смятат близките на лица с увреждания.

Arhiv