Живко Тодоров: До края на годината Летище – Стара Загора, ще стане общинска собственост – най-желаният терен за изграждане на индустриална зона

В брифинга на кмета на Община Стара Загора участваха и всичките му заместници заедно със секретаря на общинската администрация

„Който твърди, че летището може отново да функционира, лъже“, обяви на брифинг днес кметът на Стара Загора

До края на година се очаква Община Стара Загора да придобие собствеността върху Летище – Стара Загора. Преговорите между местната администрация, Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на иновациите и растежа, Индустриална зона „Загоре“ и Българската банка за развитие са в напреднал етап. Това съобщи по време на брифинг днес кметът Живко Тодоров. Придобиването на собствеността на терените от Община Стара Загора на някогашното летище е ключова стъпва в реализацията на плановете на местната власт за изграждане на голяма индустриална зона в района. Този процес беше забавен с години, след като през 2016 г. терените на Летището бяха вкарани в активите на Държавната консолидационна компания. Впоследствие държавната структура изтегли заем от Българската банка за развитие, което напълно заключи възможността за каквито и да е действия с над 2000-те декара терени на някогашното Летище на Стара Загора. В последните години именно на тази зона се възлагат големи очаквания за привличане на структуроопределящи инвеститори. „С придобиването на терените на Летището ще бъде отворен пътят към превръщането на Стара Загора в индустриален център“, заяви по повод развитието по темата кметът Живко Тодоров. Градоначалникът подчерта, че администрацията е в готовност при придобиване да кандидатства с проект за изграждане на необходимата инфраструктура.

Според Живко Тодоров интересът от страна на бъдещите инвеститори към терените на Летището ще бъде голям. По думите му зоната в Пловдив вече има изчерпан капацитет за развитие, докато Стара Загора и регионът ще предложат изключителни възможности за новите компании. „Индустриална зона е единствената реална възможност пред Летището. То не може да вземе лиценз за действащо такова. Онези, които говорят друго, лъжат“, подчерта Живко Тодоров.

„Придобием ли летището и то стане индустриална зона, ще кандидатстваме с проекти, за да може да изградим довеждаща инфраструктура дотам. Наблизо са пречиствателна станция, минава и газ. Стара Загора ще се развива като по-добър индустриален център. Такава мащабна общинска и държавна зона не е правена никъде, освен в Бургас и в Стара Загора, това са двете най-активни общини по тази тема“, подчерта кметът.

По време на брифинга беше съобщено, че Индустриална зона „Еленино“ е почти разпродадена вече. В нея има двама големи инвеститори – „Смарт Солар“ и още един, с който Общината има предварителен договор, а името му ще бъде съобщено след подписването на окончателния. Очаква се реализация и на останалите по-малки терени.

Следващите по-мащабни задачи са още няколко индустриални зони – зона „Изток“ (на изток от бул. „Патриарх Евтимий“), бившето АТЗ и зона „Голеш“. „Имаме подготвени проекти, изпреварили сме всички останали общини с конкретни проекти и терени“, увери кметът.

„Ако всичко се развие, както трябва, очакваме да бъдат разкрити нови над 3 хил. работни места благодарение на инвеститорите и съвместната ни работа с тях“, конкретизира Живко Тодоров.

Пред медиите той сподели виждането си, че държавата е длъжник на общините от много години насам. Според сведенията за брутния вътрешен продукт по региони Стара Загора е на трето място сред регионите в България с 10 млрд. лева. „А колко пари се връщат от държавата при нас? Защо кметовете трябва да бъдат в окови и да бъдат зависими от централната власт непрекъснато?!“, попита риторично кметът. Той дебело подчерта, че това не е начинът, по който трябва да работи държавата, тъй като тези пари са изработени от хората в съответните общини, те плащат данъци и заслужават да имат добра инфраструктура.

Кметът направи и кратък преглед на крупния брой общински обекти, по които се работи в момента. „Натоварихме се с огромния ангажимент средствата от държавата да бъдат максимално и качествено усвоени през тази година. Ремонтът на ОУ „Самара“ върви много добре, това е валидно също за 66-а Детска градина, главната улица в кв. „Зора“ – „Хрищян войвода“, бул. „Цар Симеон Велики“ – от „Патриарх Евтимий“ до „Петрол“ в „Самара 1“, кв. „Казански“, който в момента се ремонтира и работата напредва доста, ул. „Св. княз Борис“ от „Отец Паисий“ до парк „Пети октомври“, ул. „Граф Игнатиев“ от ГПЧЕ „Ромен Ролан“ до „Патриарх Евтимий“. В Спортното училище започват вече дейностите“, описа случващото се Живко Тодоров.

Подписан е договорът с избрания изпълнител за ремонта на Дома за възрастни хора на Старозагорските бани, работата скоро ще стартира. Работи се по проекта за обществената баня на Старозагорските бани, подготвя се работен проект, за да има готовност Община Стара Загора да кандидатства за финансиране. „Там трябва да се направят съответните проучвания, същото важи и за гробницата в парк „Зеленият клин“. Работи се и по разширението на Зоопарка, имаме одобрена техническа помощ. Бившият Пионерски дом също има избран изпълнител и подписан договор, ще започне работа по ремонта, в Библиотека „Родина“ сме на фаза проектиране и проучвателни дейности“, информира Живко Тодоров.

На дневен ред предстоят обектите стадион „Берое“ и така наречената сграда на БСФС, която трябва да бъде ремонтирана и да бъдат разширени кортовете за бадминтон. Работи се по общежитието на Спортно училище, 31-ва и 33-та детска градина. „Имаме забавяне в сроковете за Драматичния театър – заради конструктивните проблеми в тази стара сграда се наложи препроектиране, но най-важно е да се приключи успешно“, отбеляза кметът.

За сградата на Община Стара Загора вече е пусната обществена поръчка, която е на контролен етап. „По Ос 1 са пуснати продължението на бул. „Георги Байданов“ до Старозагорските бани с кръгово движение, за да се разтовари трафикът към западната част на града ни. Кв. „Зора“ също по Ос 1 е с пълна рехабилитация, с тротоари, улици, междублокови пространства, кв. „Градински“ също ще подобри инфраструктурата си“, описа кметът.

Всички подписани договори в МРРБ са на стойност 50 млн. лева.

„Минаха парламентарните избори, все още няма редовно правителство, но това не пречи ние като община да работим по всички теми, обещани на хората. Бях водач на листа, поех конкретни ангажименти и ще ги изпълня“, заключи кметът.

(СН)

Arhiv