Снимка: Pixabay |
Птицевъди и свиневъди са поискали нови схеми за държавно подпомагане заради кризата, в която се намират. Те са изложили проблемите си на среща с икономическия министър Кирил Петков. Това става ясно от съобщение на четири фермерски организации – Асоциация на промишленото птицевъдство, Асоциацията на индустриалното свиневъдство в България, Асоциация на свиневъдите в България и Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ).
В съобщението се казва, че в последните месеци производители от секторите „Свиневъдство“ и „Птицевъдство“ са алармирали неколкократно за кризата, пред която са изправени в момента. Поради липсата на реакция днес те са потърсили среща с министъра на икономиката Кирил Петков.
Двата сектора съобщават, че са изправени пред сериозни затруднения и финансова криза. Тя е предизвикана от болести като африканска чума по свинете (АЧС) и инфлуенца по птиците в страната. Налице е влошено състояние на пазара и намалена консумация на животински продукти вследствие на разпространението на пандемията.
Проблемите включват повишени цени на суровини и фуражи с между 30 и 70% през последните години, продажби под себестойност, липса на достатъчно и навременно държавно подпомагане.
Заетите в сектора настояват за актуализиране на бюджета и нови схеми за държавно подпомагане още тази година, както и въвеждане на нови предложения за сектор „Земеделие“ в Националния план за възстановяване и устойчивост.
Увеличение на средствата за хуманно отношение към животните, актуализиране на списъка с КИД (икономически код на дейност) и предоставяне на нисколихвени или безлихвени кредити са само част от предложенията, които от Асоциация на индустриалното свиневъдство в България, Асоциация на свиневъдите в България и Асоциация на промишленото птицевъдство са представили на редица срещи пред агроминистъра Христо Бозуков. Организациите казват, че не са срещнали разбиране и бърза реакция.
В съобщението се допълва, че животновъдите са алармирали управляващия орган за съмнения за лоши практики при прилагането на подмерки 4.1 и 5.1 на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014-2020). В сигнала към институциите се споменава за липса на единен подход при оценяване на проектите и неравнопоставено третиране.
Фермерите допълват, че 14 месеца са чакали одобрение на проектите за биосигурност, но предложенията в някои случаи са орязани с повече от 80% и още няма договори за финансиране.
Те прогнозират, че ако държавата не се намеси, ще последват фалити и са готови да протестират и да сезират европейските институции.
Според съобщението икономическият министър е бил готов да съдейства по въпросите, обвързани с неговата компетенция. Ще бъдат предприети действия за актуализиране на списъка с КИД, за да могат свиневъди и птицевъди да участват по мерките, свързани с преодоляване на последствията от кризата с COVID-19 и през следващия програмен период.
Одобрение е получило и предложението, свързано със списъците за обществени поръчки, присъединяването на продуктите от месо към Софийска стокова борса и предлагането им на държавни институции през нея при съответните критерии.
Ливурон Форте е хранителна добавка, създадена специално за подпомагане на функциите на черния дроб и…
Коланол е иновативна хранителна добавка, предназначена за поддържане на здравето на ставите, хрущялите и съединителната…
Името на града Според местните легенди името "Куклен" произлиза от старославянската дума „кукла“, която означава…
Партиите извън управляващото мнозинство останаха без свои председатели на комисии в Народното събрание, с изключение…