Categories: България

Жилищата в страната поскъпват по-бързо от софийските

Средно с 14 на сто са поскъпнали жилищата в България за последните 12 месеца, сочат данните на Bulgarian Properties за цените в областните градове в края на третото тримесечие на 2024 г.

Тази година се забелязва известно забавяне на ръста на цените на жилищата в сравнение с календарната 2023 г., когато бе отбелязано покачване на цените с 21%, пише „Сега“.

Впечатление прави, че в столицата и повечето големи градове тази година повишението на цените на жилищата е доста под средните 14% за страната. В София, Пловдив и Стара Загора например ръстовете са от около 7%, а в Бургас – 9.7%, въпреки, че търсенето в тези градове остава много високо.

Най-силно нарастват цените на квадратния метър в областните градове Видин, Кюстендил, Ловеч и Сливен, където за поредна година се отчита покачване от над 20 на сто. Над средното ниво за страната е поскъпването на жилищата във Враца, Добрич, Кърджали, Монтана, Разград, Смолян и Хасково. Това са райони, където пазарът на имоти изоставаше дълго време и сега догонва тенденциите в столицата и големите градове.

София остава на първо място с най-висока средна цена на жилищните имоти през третото тримесечие на годината – 1837 евро на квадратен метър, показват данните на агенцията. В класацията с най-скъпи имоти следват Варна с 1443 евро/кв. м, Бургас с 1300 евро/кв. м и Пловдив с 1259 евро/кв. м.

Най-евтини са жилищата в Силистра – 694 евро на квадратен метър и Видин – 699 евро.

„Трендът на покачване на цените се поддържа устойчив през цялата година, няма индикации за предстоящи корекции. Търсенето продължава да бъде подкрепяно от ръста на доходите у нас, както и ниските лихви по ипотечните кредити“, обобщава Полина Стойкова, изпълнителен директор на агенцията.

Според експертите наложените от БНБ ограничения за отпускане на кредити от началото на октомври не са рестриктивни и не се очаква да доведат до рязко покачване на лихвите. По-скоро ще продължи плавното движение нагоре, което се прилага от повече от година за вече сключените ипотечни кредити. Все още обаче нивата на лихвите по ипотеките у нас остават едни от най-ниските в Европа – под 3%.

В столицата най-скъпи традиционно са районите на Докторски паметник (със средна цена от 3691 евро/кв. м) и кварталите „Яворов“ и „Иван Вазов“ (с цени малко над 3000 евро/кв. м). Веднага след тях се нареждат Медицинска академия, „Изгрев“ и „Изток“ със средни цени на жилищните имоти от около 2770 евро/кв. м. „Обеля“, „Люлин“, „Надежда“, „Левски“ са сред кварталите с най-ниски цени в София – вариращи от 1300 до 1500 евро/кв. м.

Най-голям ръст в цените спрямо края на 2023 г. има при кварталите „Връбница“, „Гео Милев“, „Иван Вазов“, „Хладилника“, „Зона Б-5“ и др. (+13 на сто). Най-малка е промяната в цените при жилища в „Младост“, „Полигона“, „Левски Г“, „Гоце Делчев“, „Дружба 2“, „Захарна фабрика“ (+3 на сто).

Новото строителство е предпочитано сред купувачите, като поради ограниченото предлагане цените на обекти на зелено все повече се доближават до цените на готовите жилища.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/

Arhiv