Журналистката на Радио Свободна Европа Алсу Курмашева, задържана от Русия, е „политически затворник“ и трябва да бъде определена за „неправомерно задържана“ от САЩ. Това каза съпругът на Курмашева – Павел Буторин.
Курмашева има руско и американско гражданство и живее в Прага. Тя беше задържана от руските сили за сигурност на 18 октомври, докато е по семейни причини в Русия.
Сега тя остава в ареста по обвинения, че не е изпълнила задължението да се регистрира като т.нар. „чуждестранен агент“. От 2012 г. насам Русия използва закона за „чуждестранните агенти“, за да наказва критици на правителствената политика.
„Това е нещо, което руското външно министерство прави с много от нашите колеги тук в Радио Свободна Европа (RFE/RL), но никога не е имало очаквания хората да се саморегистират [като „агенти“]“, каза съпругът на Курмашева Павел Буторин.
„Tова, което трябва да се случи, е Алсу да бъде определена като неправомерно задържано лице. Това е много важно категоризиране, дава се от правителството на САЩ и от Държавния департамент и сме сигурни, че ще ускори нейното освобождаване“, добави Буторин.
Той също работи за Радио Свободна Европа в Прага, като ръководи Current Time – рускоезична телевизия на RFE/RL в партньорство с „Гласът на Америка“.
По думите му руските власти все още не са предоставили консулски достъп до задържаната му съпруга, което е нарушение на правата ѝ. От момента на ареста ѝ семейството ѝ няма връзка с нея.
Курмашева пътува до Русия през май по спешни семейни причини. Докато чака обратния си полет на 2 юни на летището в Казан, е временно задържана, а двата ѝ паспорта са конфискувани. Оттогава не може да напусне Русия.
Първоначално е глобена за това, че не е регистрирала американския си паспорт пред руските власти. На 18 октомври обаче руските власти я задържаха по обвинения, че не се е регистрирала сама като „чуждестранен агент“. Заплашва я максимална присъда от 5 години затвор.
Изпълняващият длъжността президент на RFE/RL Джефри Гедмин отхвърли обвиненията срещу Курмашева, като каза, че тя е преследвана заради професионалната си работа.
Правозащитната организаця Амнести интернешънъл, Службата на ООН по правата на човека, Комитетът за защита на журналистите и председателят на комисията по външни работи на Камарата на представителите на САЩ призоваха за незабавното ѝ освобождаване.
Законът за „чуждестранните агенти“ позволява на властите да категоризират нестопански организации като „чуждестранни агенти“, ако получават финансиране от чужбина и се занимават с политически дейности.
Така законът се равнява на политическа цензура, предназначена да попречи на журналистите да изпълняват професионалните си задължения. Той започна да се прилага засилено след началото на руската инвазия в Украйна, като ограничи информацията за войната.
Мелиса подготвя изненада за Кадир. Кадир разпитва Мемо за Салих. Мемо му споделя, че Салих отдавна…
Йешим моли за помощ Олтан. Техните отношения не са само приятелски. Двамата са имали отношения…
Брегово е малък, но важен град в Северозападна България, разположен на на 6 километра от…