В сряда от 17.30 в Американският център на Столична бибилиотека на пл. „Славейков“ 4 ще бъде представена новата книга на дългогодишния журналист в BBC – Лондон Димитър Димитров „Светът за македонските българи“. Книгата показва какво са писали и публикували световни автори за Македония и българите там. Цитират се и книги на двама американци, които участват с български чети – Артър Смит и Алберт Сониксен: „В бой срещу турците на Балканите“, 1908 и „Признания на един американски четник“, 1909 г.
„Оригинални сканирани текстове на английски, френски и италиански са в книгата. Това са публикации от времето когато се развиват събитията. Има много информация за Илинденско-преображенското въстание, от което догодина се навършват 120 години,“ разказа авторът в предаването БРЮКСЕЛ 1 по BULGARIA ON AIR.
„Английскоо списание Sphere през 1903 година пише: Македонското въстание, така далго подготвяно от агитаторите, най-после е в своя разгар. Само българите са въстанали, гърците са пасивни, а албанците – активни на страната на турците… Или пък Illustrazionne Italiana: Битолският българи се превърна в център на въстаническото движение и там сега са съсредоточени повечето от българските чети, които обикаляха по планини между Островското езеро и Шар планина,“ казва авторът в разговор с Милена Милотинова. “ Виждате, че няма нужда Историческа комисия от двете страни да обсъжда дали са били македонски българи или нещо друго. Всичко е документирано,“ коментира Димитър Димитров.
СВЕТЪТ ЗА МАКЕДОНСКИТЕ БЪЛГАРИ е книга за живота и бунтовете на българите в останалата под турска власт Македония, след Берлинския конгрес (1878) и се базира изцяло на публикции в Европа и Америка. Читателят ще намери както преводите на български, така и сканираните оригинални съобщения и репортажи, анализи и илюстрации от източниците като английските: Graphic, Illustrated London News, Black&White, Sphere; американските Harpers, Christian Herald, френските: L`Illustration, Le Monde Illustré, Pelerin, La Vie Illustée;. Италианските: Illustrazionne Italiana, Tribuma Illustrata, Domenica del Corriere”; германските: Illustrirte Zeitung, Gartenlaube; белгийските: Globe Illustré, National Illustré. Включени са също пасажи от книги за македонските българи от началото на 20-и век. Тъй като книгата излиза в навечерието на 120-тата годишнина на въстанието на македонските българи от 1903, значителна част от нея е посветена на това събитие.
„Вижда се огромното внимание, с което в Европа и Америка следят борбата на македонските българи за свобода от турското потисничество,“ казва Димитър Димитров.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…