Categories: Бизнес

Завещанието на Меркел

Снимка: EPA/FILIP SINGER

Има юноши и млади хора в Германия, които в целия си съзнателен живот никога не са виждали друг канцлер освен Ангела Меркел. Политикът от Християндемократическия съюз оформяше федералната република в продължение на 16 години. Но какво ще остане след нея – след прощалното ѝ сбогуване с армията в четвъртък?

Със сигурност нейното изречение от бежанската криза: „Ние можем да се справим“*, което потопи собствената ѝ партия и части от населението в криза. Поляризацията никога не е била характерна сила на Меркел. 

Канцлерът винаги се е ориентирала към политическия център. Както всички свои предшественици, тя управляваше страната умерено – по социалдемократически. Защото така искат немците. Те обичат социалната пазарна икономика и са против турбо-капитализма. Искат да постигнат нещо, но то също така трябва да бъде справедливо.

Още по темата

След като Меркел първоначално влезе в ролята на германската Маргатет Тачър и почти се провали, тя си извади поуките и започна само да модерира. Канцлерството ѝ беше белязано от редица кризи. Например кризата на Lehman, при която тя гарантира спестяванията на германците. Тя беше почти непосредствено последвана от гръцката криза, която роди и нейната крилата фраза: „Ако еврото се провали, се проваля Европа“. На световната сцена Меркел събираше истински пропасти: тя успя да посредничи между изявени алфа мъже и да извае компромисни решения.

В края на мандата ѝ дойде най-голямата криза, пандемията от коронавируса, която тя завещава на наследника си Олаф Шолц. Преди да отиде в четвъртък на церемонията по повод предстоящото си оттегляне, изпълняващата длъжността канцлер на Германия Меркел за последен път председателства конференцията на министър-председателите (на провинциите) и обяви нови ограничения. Това също е толкова а-ла-Меркел. Работа до края.

В самата си реч в четвъртък вечерта самата Меркел обърна внимание на тези кризи. „Искам да призова в бъдеще да се опитваме да гледаме на света с очите на другите, да вземаме предвид понякога неудобните и противоположни мнения на другите и да се застъпваме за намирането на общи интереси“, пожела Меркел

На церемонията по повод предстоящото си оттегляне Меркел призова още за доверие в политиците, пожела успех на своя наследник Олаф Шолц и насърчи всички да работят „с радост в сърцата“. Същата вечер Бундесверът проведе традиционната си церемония „Голяма вечерна заря“ в двора на Министерството на отбраната, която се организира по различни поводи, включително за изпращане на високопоставени политици. Меркел произнесе реч пред военните, след което войниците влязоха с факли и изпълниха няколко музикални парчета, включително на фона на поръчания от Меркел хит от 1974 г. на източногерманската пънк певица Нина Хаген. Също типично за нея – та тя с гордост се нарича „източногерманка“.

„Когато заставам пред вас днес, изпитвам благодарност и смирение. Смирение пред поста (на федерален канцлер), който заемах толкова дълго време, благодарност за доверието, което ми беше оказано. Доверието е най-важният капитал в политиката. Това не е нещо, което може да се приеме за даденост, и за това ви благодаря от цялото си сърце“, каза още тя.

Не след дълго ще започне културата на възпоменание, посветена на Ангела Меркел. Дори само заради продължителността на мандата ѝ. Същото беше и с Хелмут Кол. В някакъв момент улици и площади ще бъдат кръстени на нея. Меркел обаче вероятно няма да придаде никакво значение на това.

*В края на лятото на 2015 г. изречението на Меркел „Ние можем да се справим“ (Wir schaffen das!. б. ред.) оформи германската миграционна политика.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv