Снимка: EPA/БГНЕС |
Колумбийските въоръжени сили заловиха Дайро Антонио Усуга, известен с прозвището Отониел, в най-големия удар срещу наркотрафика в страната след смъртта на Пабло Ескобар, съобщи в събота колумбийският президент Иван Дуке, цитиран от Ройтерс.
50-годишният Отониел е бил заловен при операция в Осирис в селска част на колумбийската област Ураба в провинция Антиоквия. Той е обвинен, че е изпращал десетки пратки с кокаин в САЩ, а Дуке заяви, че наркотрафикантът е обвинен също за убийството на полицаи, набиране на непълнолетни и сексуални злоупотреби с деца наред с други престъпления.
Колумбия предлагаше награда до 3 млрд. песос (около 800 хил. долара) за информация, свързана с местонахождението на Отониел, а американските власти обявиха награда от 5 млн. долара за помощ за откриването му.
„Това е най-големият удар срещу наркотрафика в страната ни през този век“, каза Дуке по време на излъчвано по телевизията видеообръщение. „Това е удар, който може да се сравни само с падането на Пабло Ескобар през 90-те години на миналия век“, допълни той.
Един полицай е загинал по време на операцията, съобщи Дуке.
Отониел стана лидер на групировката за наркотрафик Клан дел Голфо, след като преди това беше член на партизански сили, а по-късно и паравоенен.
Клан дел Голфо има около 1200 въоръжени мъже, повечето от които бивши членове на крайнодесни паравоенни групировки, и присъства в десет от 32-те провинции на Колумбия.
Наред с наркотрафика Клан дел Голфо е замесен и в незаконна минна дейност, твърдят властите. Правителството обвинява групировката и в заплахи и убийство на местни лидери в цялата страна.
Макар че според Дуке залавянето на Отониел е краят на Клан дел Голфо директорът на института Colombia Risk Analysis Серхио Гузман казва, че несъмнено нов лидер чака да поеме ръководството на групировката.
„Това е голям успех, защото той е най-големият наркотрафикант в Колумбия“, отбелязва Гузман и допълва, че залавянето му няма да промени фундаментите на наркотрафика. „Отониел ще бъде заменен“, очаква той.
Колумбийските власти започнаха операция “Агамемнон“ за залавянето на Отониел през 2016 г., като в хода ѝ ликвидираха и заловиха десетки ръководители на групировката, проследяваха финансите му и го принуждаваха постоянно да се мести, съобщава полицията.
През 2017 г. беше публикувано видео, в което Отониел обявява намерението си да се предаде на правосъдието, но планът така и не беше осъществен.
През март колумбийската полиция и американската Агенция за борба с наркотиците заловиха сестрата на Отониел Нини Йохана Усуга, която беше екстрадирана в САЩ, за да отговаря по обвинения за участие в наркотрафик и пране на пари.
В операция „Осирис“ са участвали над 500 членове на колумбийските специални сили и 22 хеликоптера, съобщава министърът на отбраната Диего Молано.
Косата е важна част от външния вид и самочувствието на всеки човек. Поддържането ѝ здрава…
Берое Стара Загора прекъсна серията си от три поражения с домакински успех над Шумен…