Партия, лидер, идентичност. Доскоро ДПС изглежда имаше всичко това. Вече е различно. В началото на юли партията се разцепи. Митът за лидера започна да се пропуква, а смисълът за принадлежност към общност се разми.
Никой не може да каже кога започва всичко, защото става въпрос за отношения между двама души – почетният председател на ДПС Ахмед Доган и съпредседателят на партията Делян Пеевски.
За това, че между двамата силни в ДПС има конфликт, стана ясно при гласуването на кандидата за премиер на ГЕРБ Росен Желязков. Тогава хората, верни на Доган гласуваха против предложението, а хората, близки на Пеевски бяха „за“.
Няколко седмици по-късно Доган поиска оставката на Пеевски и каза, че в партията му има опит за преврат.
Последва обявяването на открита война между двамата. Залогът е съществуването на партията ДПС.
В „Студио България“ на Свободна Европа Генка Шикерова разговаря с журналиста Мехмед Юмер за конфликта в ДПС.
ДПС е учредено след падането на комунистическия режим с идеята да защитава българските мюсюлмани. За председател на партията е избран Ахмед Доган, който непосредствено преди това е бил освободен от затвора.
„Някъде дълбоко в душите на ранните депесари от идеалистично-романтичния период се съхраняват почитта и уважението към почетния председател д-р Ахмед Доган“, каза Мехмед Юмер.
По думите му „в ранния период [Доган] наистина им повдигаше самочувствието като подготвен политик“.
Според Юмер през годините Доган е запазил емоционалната си връзка с електората, въпреки че рядко се появява сред избирателите. „[Хората] си казваха: той е зает човек в политиката, работи в голямата политика, защитава нашите интереси“.
Но след като през това лято напрежението между Пеевски и Доган ескалира, картината се е оказала различна, казва Юмер. Той има предвид моментите, в които Доган е събирал своите поддръжници в резиденцията в Росенец, за да обсъдят следващите си ходове.
„На протестите в Росенец почетният председател Ахмед Доган видя нещо, което той може би не е очаквал до такава степен – че хората вече не са готови да дойдат с десетки хиляди и да защитават сараи“, каза Юмер. Според него привържениците на движението не са искали да станат „някакъв вид разменна монета или пълнеж в някаква масовка, докато едни други центрове в елитите си разчистват сметките“.
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган почти не се появява публично от години. След началото на открития конфликт между него и Пеевски, от партията разпространиха няколко монтирани видеозаписа. Последното известно местонахождение на Доган беше лятната резиденция в Росенец, но той беше изгонен оттам.
„Ахмед Доган беше иконата и той е свикнал навсякъде да го обгръщат, да го обсипват с любов. Сега вижда, че тази любов отсъства. Може би затова и той отсъства“, каза Юмер. По думите му може би Доган „казва: къде са тези хора сега? Те трябва да ме защитават. И може би се чувства обиден, защото не са дошли“. Според него почетният председател „вижда, че уважението го има, но респектът, любовта от ранния период [липсват], защото в крайна сметка [лидерите на ДПС] много се отклониха от пътя на идеалите и замениха каузата с капитала“.
Делян Пеевски беше избран за съпредседател на ДПС по предложение на Доган. „Когато говорим за Пеевски, трябва да говорим заедно [за него и Доган]. Темата не е податлива на разчленяване“, каза Юмер.
Той продължава така: „както казваше електоратът на ДПС, Ахмед Доган е привлякъл Пеевски като успешен бизнесмен и така ще го лансира, доколкото му трябва. Така мислеха в редиците на ДПС. И сега отчитат като голяма грешка, че му е дал цялата власт“.
Според Юмер въпросът е следният: „какво накара Ахмед Доган да каже на неговото по-близко обкръжение да не гласуват за кабинет „Желязков“. Защо тръгна този конфликт, къде са му корените. Всичко това ние не знаем и търсим отговори“.
Разцеплението в ДПС дойде, след като в деня на гласуването на предложения от ГЕРБ кабинет с премиер Росен Желязков, изключеният депутат от партията Рамадан Аталай съобщи за разрив между почетния председател Ахмед Доган и съпредседателя Делян Пеевски. По думите на Аталай, казани тогава, Доган е препоръчал кабинетът „Желязков“ да не се подкрепя, а Пеевски декларира обратното – че ДПС ще го подкрепи.