Запознаваме ви с улиците на Стара Загора: „Братя Митови“

В рубриката на ЗАРАТА „Запознаваме ви с улиците на Стара Загора“ ще ви покажем последната уличка, източно от стадион „Берое“.

Името ѝ е „Братя Митови“ и на юг започва от „Странджа“, изкачва се на север и прави обратен завой, но вече с друго име – „Св. Троица“, описвайки по този начин малкото кварталче под улица „Дунав“, която води към паркинга на Аязмото.

Представител на един от най-известните артистични родове в края на XIX и началото на XX век, Борис Митов (1866 – 1956) остава в сянката на прочутите си братя живописци – Антон Митов и Георги Митов. Именно затова, нека се запознаем с неговата биография по-подробно:

Борис Митов е роден през 1866 г. в Стара Загора в семейството на видния търговец хаджи Стефан х. Митов – основател на градското читалище и училищен настоятел. Детството му е изпълнено с много перипетии и важни събития. Борис става свидетел на Старозагорското и Априлското въстание, на боевете за Стара Загора по време на Руско-турската война (1877 – 78). Настъплението на армията на Сюлейман паша и оттеглянето на руските войски на север отвеждат семейството му в Свищов. Там бащата възобновява търговската си дейност. По-големият брат Антон (известният живописец) започва работа в клона на книжарницата на Димитър Манчов, един от най-големите български издатели.

Запознаваме ви с улиците на Стара Загора: „Арх. Христо Димов“

След войната семейството се завръща в Стара Загора, намира дома си изгорен и се настанява в една изоставена турска къща.

Борис Митов завършва четирикласно училище през учебната 1881/1882 година и отива да учи в Пловдивската гимназия. Там среща изключителни преподаватели – Петко Каравелов, Петко Славейков, Ян Мърквичка и Вацлав Добруски. В VI-ти клас е изключен от гимназията заради бунт срещу директора. Връща се в Стара Загора и става учител в класното училище.

През лятото на 1886 г. отива в Лозана, а през есента в Лиеж, за да учи естествени науки. Във Франция остава до 1889 г. – поради заболяване след пет семестъра се завръща в Стара Загора. Започва работа в Педагогическото училище в Казанлък, където преподава 12 години.

В спомените си за казанлъшкия период Митов пише: ,,…Учителите трябва да работят за едно велико културно дело, да възпитат и дадат образование на редица поколения, да ги приготвят за нуждите на младата държава и за просветното и културно въздигане на народа“. В Казанлък се създава Ученолюбива дружина ,,Искра“ (днес читалище), където работят учителите по пеене Ангел Букорещлиев и Карл Йермарш, авторът на първата българска опера Емануил Манолов, писателят Антон Страшимиров. Швейцарецът Жак Фардел показва на гражданите гимнастически упражнения и основава туристическо дружество. Димо Мандаджиев урежда на покрива на училището метеорологична станция. Така постепенно ,,чрез музиката и гимнастическите игри, чрез публични сказки и театрални представления, чрез литературни четения, вечеринки и утра, казанлъшките граждани се пораздвижиха и малкия градец постепенно се променя и губи турския си ориенталски характер“.

В началото на XX век кариерата на Борис Митов продължава в Девическата гимназия в Стара Загора. Работи активно в Съюза на класните учители – член на управителния съвет, председател и делегат на съюзните конгреси.

Няколко години е член на Висшия учебен съвет при Министерството на народното просвещение.

След 1914 г. семейството се премества в София. Борис Митов започва работа във Втора Софийска прогимназия, където завършва педагогическата си дейност.

Красимира Янкова

Recent Posts

Българското хоро ни съединява с Космоса

Един от най-знаковите ритуали за нашата страна е българското хоро. Много хора знаят някои основни…

7 часа ago

Най-старият скален манастир в Европа се намира край Чирпан

[ad id="225664"] Златноливаденският манастир, „Свети Атанасий“ (известен и като Чирпански манастир) е женски православен манастир…

8 часа ago

Кирил Милов стана европейски шампион по класическа борба в Братислава

  Българинът стана шампион на Стария континент за втори път в кариерата си, научи ЗАРАТА…

8 часа ago

Състезателите на Берое спечелиха девет медала на държавното първенство по кик бокс, стил фул контакт

  Много силно представяне на състезателите от СККБ Берое, Стара Загора на Държавното първенство по…

8 часа ago