Стара Загора

Запознаваме ви с улиците на Стара Загора: „Августа Траяна“

В рубриката на ЗАРАТА „Запознаваме ви с улиците на Стара Загора“ ще повървим по една от най-дългите улици в Града на липите, носеща древното име Августа Траяна.

Тя започва на изток от бул. „Иван Вазов“ (малко на север над хипермаркет „Кауфланд“), тръгва на запад, където пресича голямата пътна артерия „Св. Патриарх Евтимий“, влива се в „Хан Аспарух“, преминава под военните поделения и служи като символична граница между сградите и парк Аязмото, нататък следва пътя си чак до кръговото движение под стадион „Берое“, където е нейният край.

Стара Загора е наследник на античния град в римската провинция Тракия, наречен Августа Траяна, на когото е кръстена и улицата, която проследихме на картата на града.

Малко исторически данни:

През 106 г. император Траян дава на град Берое права за самоуправление и го преименува на Августа Траяна. Градът се превръща във втория в провинцията след Филипопол най-голям икономически, административен и културен център.

Първото писмено споменаване на града е като civitatis Traianensium – „Града на Траянците“ в запазен надпис от 152 година във връзка с изграждането на система от укрепления от император Антонин Пий.

В друг надпис от 163 г. за изграждането на бани и нимфеон при Старозагорските минерални бани името на града е „Преблестящият Град на Траянците“. През 175 г. в тържището Дискодуратера е издигната статуя на император Марк Аврелий от „Града на Траянците“. В надпис за изграждане на пазар за месо от 177 г. градът се споменава и като Траянополис, а градските власти се обозначават като „Съветът и Народът на Траянците“ (ἡ βουλὴ καὶ ὁ δῆμος Τραιανέων).

Запознаваме ви с улиците на Стара Загора: „Анастасия Тошева“

Името Augusta Traiana е употребено при строежа на Августеум в града през 233 г. В надпис от град Ламбезис в древното берберско царство Нумидия от началото на 3 век, тракиецът Мукатралис съобщава, че е роден в „Августа-Траянския град“ (natus in civitate Augusta Traianesie). Град Августа Траяна (Αὐγούστη Τραιανή) се появява и в 323 г. в чест на император Константин I Велики, в един посветителен надпис от времето на император Александър Север и във военни дипломи от 7 февруари 160 г. и 7 януари 237 г. За последно градът се споменава като Августа Траяна на 25 септември 378 г. в постановление от името на императорите Валент, Грациан и Валентиниан II, запазено в Кодекса на Теодосий.

Известният римски историк Амиан Марцелин пише: „Големите градове Филипопол и Августа Траяна, които в древността се наричали Евмолпиада и Берое, красят провинция Тракия“.

Още за строителството в древна Августа Траяна, за нейния разцвет, църкви, култура, гладиаторски битки, четете ТУК

 

Красимира Янкова

Recent Posts

Собственикът на нерегистрирани домашни любимци и шофьорът на микробус, разлял гориво – сред глобените

Глобиха собственик на кучета, нарушил три закона едновременно, съобщиха за ЗАРАТА 382 санкции глоба с…

2 минути ago

Над 500 писма до Дядо Коледа в кутията на Старозагорския куклен театър

Над 500 писма до Дядо Коледа в кутията на Старозагорския куклен театър, съобщиха за ЗАРАТА…

12 минути ago

Служители на AES България дариха 236 деца с топли дрехи и обувки

Служители на AES България дариха 236 деца с топли дрехи и обувки за Коледа, съобщиха…

15 минути ago