Снимка: Bloomberg LP |
Руският президент Владимир Путин подписа указ, който е крачка към установяване на пълен контрол над терминала за втечнен газ в Сахалин от страна на руската държава. За много наблюдатели това се окачествява като начало на икономическа война на Москва със Запада, пише Ройтерс.
В този проект участват Shell и два японски инвеститора – Mitsui и Mitsubishi, но техният дял е под 50 на сто. 50% плюс 1 глас са в ръцете на „Газпром“. Сега управлението на терминала за втечнен газ „Сахалин 2“ се възлага на ново дружество с ограничена отговорност, а Москва посочва, че ще даде възможност на чуждестранните инвеститори в рамките на месец да отговорят дали ще запазят дела си в проекта. Участието на „Газпром“ в него е гарантирано.
Чуждите инвеститори ще трябва да докажат правата си в старата компания, а Москва ще има последната дума при решението дали те да се прехвърлят към новата компания.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира пред журналисти, че в Москва не виждат опасност работата на терминала да прекъсне. Условията за трансформацията ще бъдат определени от правителството, допълни още той, цитиран от ТАСС.
Всеки казус се разглежда отделно, каза още Песков на въпрос дали указът на Путин може да бъде разгледан като национализация, каквато Русия извършва спрямо други компании с чуждестранно участие.
През март по идея на „Единна Русия“ руското правителство одобри мярка за национализиране на компании в Русия с цел запазване на работните места на фона на западните санкции. Подобни стъпки се предприемат и на Запад – през миналата седмица Унгария прие декрет, с който се позволява временен контрол над енергийни компании при кризисна ситуация. Подобни планове имат и Германия и Австрия.
В мотивите на указа е записано, че това е мярка за защита на енергийния сектор във връзка с „неприятелските действия“ на редица държави и международни организации. В документа се казва още, че руското правителство не е учредител и участник в новото предприятие, посочва още ТАСС.
За Shell това може да се окаже голяма спънка в преговорите за продажбата на дела в проекта, пише Bloomberg. Компанията притежава дял от 27,5% в „Сахалин 2“ и преди месец съобщи, че се отказва от проекта заради войната, която започна Русия в Украйна. Shell заяви още, че няма да прави нови инвестиции в Русия.
Според Bloomberg компанията води преговори за продажба на дела си, оценяван на 4 млрд. долара, с китайски държавни енергийни компании.
Япония подкрепи санкциите срещу Русия заради войната в Украйна, но още през март властите бяха категорични, че няма да се изтеглят от „Сахалин 2“. Страната разчита на Русия за 9% от вноса на втечнен газ и всичките количества идват от този проект.
Японските инвеститори коментираха, че все още анализират новото положение и ще преценят дали да участват в проекта. Акциите и на двете компании поевтиняха с 5%, след като беше разпространена новината.
Акциите на „Газпром“ пък се търгуват на дъното, достигнато около 24 февруари – около 196 рубли за брой на Московската фондова борса (MOEX). Компанията отказа да разпредели дивидент за 2021 година, макар и да планираше рекордни средства за това действие. Към първото полугодие на 2021 г. добивът на газ е намалял с почти 9%, а износът – с 31%, съобщават още от „Газпром“.
Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…
Заради по-силната конкуренция от страна на Китай, спадащите продажби у дома и новия натиск от…