Венецуелските опозиционни лидери Мария Корина Мачадо и Едмундо Гонсалес Урутия получиха награда „Сахаров“ за свобода на мисълта. Те бяха отличени от Европейския парламент (ЕП), тъй като „представляват народа на Венецуела в борбата му за демокрация“.
Наградата „Сахаров“ е учредена през 1988 г. и се присъжда на личности и организации, защитаващи правата на човека и демокрацията. Миналата година тя беше връчена на Махса Амини и движението „Жени, живот, свобода“ в Иран.
Отличието идва, след като през юли във Венецуела се проведоха президентски избори. Тогава Централната избирателна комисия на страната обяви за победител досегашния президент Николас Мадуро. Същевременно опозицията публикува резултати от гласуването, които показваха, че спечелилият всъщност е Гонсалес. През септември за Гонсалес беше издадена заповед за арест, след която той избяга в Испания.
„Едмундо и Мария продължиха да се борят за свободен, справедлив и мирен преход на властта и безстрашно отстояваха ценностите, които са толкова скъпи за милиони венецуелци и за този парламент: справедливост, демокрация и върховенство на закона“, каза председателката на Европейския парламент Роберта Мецола.
Мария Корина Мачадо беше номинирана за кандидат за президент на Венецуела през 2023 г. от демократичните сили в страната. По-късно тя беше изключена от изборите от Националния избирателен съвет, близък до властта.
Едмундо Гонсалес я наследи като кандидат на „Демократичната платформа на единството“. Той оспори победата на Николас Мадуро през юли и осъди факта, че венецуелското правителство не е публикувало официалните резултати от президентските избори.
През септември членовете на ЕП приеха резолюция, с която потвърдиха, че вотът във Венецуела не е отговарял на международните стандарти за провеждане на честни избори.
Те признаха Едмундо Гонсалес Урутия за легитимен и демократично избран президент на страната, а Мария Корина Мачадо – за лидер на демократичните сили.
Парламентът осъди „изборните измами“ и сериозните и системни нарушения на правата на човека срещу демократичната опозиция, венецуелския народ и гражданското общество.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…