България

Захариева: България няма да се намесва в спора за името на Македония

Правителството в София не би искало да има елемент, който предполага бъдещи териториални претенции към страната ни, заяви министърът

[ad id=“263680″]

„Честите срещи между външните министри на Македония и Гърция и наличието на конкретен план за двустранните отношения вече показва напредък на преговорите“, заяви пред журналисти външният министър Екатерина Захариева.

Тя добави, че българската позиция за името на югозападната ни съседка е ясна – правителството не би искало да има елемент, който предполага бъдещи териториални претенции към страната ни. „България е признала името на Македония преди много години“, припомни Захариева, цитирана от Дарик.

Първите дипломати на Македония и Гърция – Никола Димитров и Никос Коциас, водят преговори за името във Виена с посредничеството на специалния пратеник на ООН Матю Нимиц. Според вестник „Катимерини“ е възможно тези преговори да продължат в София по-късно тази седмица – в четвъртък и петък. Министър Захариева коментира, че двамата външни министри сигурно ще разговарят в кулоарите на неформалната среща на министрите на външните работи, която ще се проведе в София на 15 и 16 февруари, но това няма да е официален етап от преговорите.

[ad id=“218001″]

„Преговорите за името са двустранен въпрос и Скопие и Атина трябва да бъдат оставени да ги водят без чужда намеса“, изтъкна външният ни министър.

„Нашето мнение за бъдещето им е ясно, но това са двустранни въпроси между двете държави. Не бихме искали да има в името нещо, което би могло да има в бъдеще териториални претенции към България“, каза тя.

Според Екатерина Захариева фактът, че външните министри на Македония и Гърция се срещат често и имат конкретен план за двустранните отношения вече е напредък. Тя добави, че двамата вероятно ще се разговарят неформално по време на съвет на външните министри, но това няма да е официална част от преговорите.

Кандидатите за членство в Европейския съюз участват в множество съвети и работни групи, каза Захариева и добави, че за срещата в края на седмицата са отправени покани към всички държави кандидати.

[ad id=“218548″]

От страна на Турция се очаква министърът по европейските въпроси.

„Ще обсъждаме с тях темите, свързани с тероризма и сигурността. Имаме и новата ситуация в Сирия. Всичко това беше много добра възможност за обмяна на мнения и споделяне на експертиза между държавите-членки на ЕС и държавите-кандидатки“, каза Захариева.

[ad id=“236480″]

Неформалната среща на министрите на външните работи, наричана Гимних, ще се проведе в София на 15 и 16 февруари. Тя ще започне с работни заседания, посветени на Сирия, Западните Балкани и Корейската народно-демократична република. Във втория ден към 28-те министри и Върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини ще се присъединят петте външни министри от страните кандидатки за членство: Албания, Бившата югославска република Македония, Сърбия, Турция и Черна гора.

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Share
Published by
Елена Дюлгерова