Categories: Животното

Защитени видове обитават язовир Розов кладенец

Язовир „Розов кладенец” и прилежащите му територии са важно място за почивка на водолюбивите птици по време на миграция и през зимата, тъй като водите му не замръзват и през най-студените зимни дни. В язовира са установени 142 вида птици, от които 34 са включени в Червената книга на България (1985), а 5 са в категорията на световно застрашените. Мястото осигурява подходящи местообитания за 43 вида, включени в приложение № 2 на Закона за биологичното разнообразие, за които се изискват специални мерки за защита. От тях 38 са вписани също в приложение І на Директива 79/409 на ЕС.

[ad id=“225664″]

Язовирът е място от международно значение за зимуването на малкия корморан /Phalacrocorax pygmeus/ и големия корморан /Phalacrocorax carbo/. Макар и в по-малки количества през зимата са установени световно застрашените видове къдроглав пеликан /Pelecanus crispus/ и белоока потапница /Aythya nyroca/. Още един световно застрашен вид се среща в района на язовира по време на миграция – ливадният дърдавец /Crex crex/.

[ad id=“263680″]

Язовирът е изграден в периода 1957-1960 г. главно, за да охлажда турбините на първата източномаришка топлоцентрала. Днес той е част от екологичната мрежа Натура 2000.
Днес ви представяме застрашения в световен мащаб Къдроглав пеликан.
В различните краища на страната той е известен още като Бабуш, къдроглав бабуш, баба. Гнезди по крайбрежията на Черно море, Азовско, Каспийско и Араласко море, Балхашкото езеро в Казахстан, среща се в Монголия и Северен Китай.Общата му численост в района на Черно море и Средиземноморието е между 2300 и 3200 индивида.

[ad id=“236993″]

В миналото гнездови колонии от тази впечатляваща птица е имало по Дунавското и Черноморското крайбрежие, както и в Стралджанското блато. От средата на 20 –ти век, по-малко от 100 двойки гнездят само в езерото Сребърна. По време на миграция и през зимата се среща в бургаските езера. Друго предпочитано място на Къдроглавия пеликан е яз. „Розов кладенец” край Гълъбово.

[ad id=“236999″]

Източник: Гълъбови вести

Иван Дарийков

Share
Published by
Иван Дарийков