Страната ни и нашите евродепутати постигнаха рекорден пробив в борбата за защита на българското розово масло. Имаше сериозна опасност Европейската комисия да го приравни към продуктите, които са класифицирани като потенциално опасни заради съдържащи се в тях химични елементи.
Розовото масло е специфичен продукт не само като масло, но и като култура. Преработва се при двукратна дестилация при 100 градуса по Целзий. В него не могат да преминат други химически елементи. Нямаме катализатори и добавки, то е чист натурален продукт, обясни дългогодишният производител от Казанлък инж. Марин Тодоров в студиото на „България сутрин“.
„Големият проблем при нас е работната ръка. Тя намалява и все повече ще намалява производството на този продукт. Това е един от най-големите проблеми. Хората по селата намаляват. Младежите искат да работят на компютър, а не да ходят в нивата“, коментира инж. Тодоров в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите му няма как машина да набере розовия цвят.
Той посочи още, че заемаме около 60% дял в продажбите на розово масло в световен мащаб, като ни конкурират Турция и Мароко, но техните продукти са по-некачествени.
Гледайте целия разговор във видеото.
Привърженици на сваления президент Башар Асад са убили 14 военни, изпратени от фактическата власт в…
Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…