Categories: България

Защо българската армия трудно набира кадри и се топи?

Министерството на отбраната обяви, че търси 225 нови войници за Сухопътните войски. Това поставя на дневен ред въпроса за начините за привличане на нови кадри и модернизирането на военната служба.

„Сухопътните войски са основен вид въоръжени сили в нашата армия и гръбнакът ѝ. Мога да твърдя, че това са най-видимите войски в НАТО, участвали в почти всички мисии и операции зад граница до момента. Те изпълняват задачи по охрана на границата, когато е необходимо, както и по ликвидиране на бедствия, природни бедствия и аварии. Освен това изпълняват мисии зад граница и участват в съвместни операции на НАТО, като батальонна бойна група и други“, коментира полк. Вилис Цуров от Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ за „България сутрин“.

Полковник Цуров посочи в ефира на Bulgaria ON AIR няколко възможни решения за справяне с недостига на военнослужещи:

Повишаване на заплатите – по-доброто възнаграждение би направило военната служба по-привлекателна.

Модернизация на армията – въвеждането на нови технологии като дронове и антидрон системи може да привлече повече млади хора.

Развитие на социалния пакет – осигуряване на жилища, детски градини, социални придобивки и други стимули за военните и техните семейства.

Подобряване на военната подготовка – промени в програмите на Националния военен университет, които да направят обучението по-привлекателно и да стимулират младите хора да останат в системата.

В контекста на военната ситуация в Европа привличането на нови кадри е още по-трудно. Според полковник Цуров стандартните рекламни кампании не са достатъчни.

Вместо това трябва да се търсят нови методи, като провеждане на информационни събития във фитнес зали, охранителни фирми и образователни институции. Важно е да се даде глас на младото поколение, което има иновативни идеи за условията, при които би избрало военната служба.

С придобиването на новите изтребители F-16 се очаква България да направи крачка напред в модернизацията на своите ВВС. Въпреки това, според полк. Цуров, прекалената показност в представянето на военни инициативи не е най-добрият подход. Вместо това трябва да се акцентира върху реалните резултати.

„Залитаме към показност, което е инерция от времето на Варшавския договор. Правим големи демонстрации на дадена дейност още преди реалното ѝ осъществяване. В същото време много държави в НАТО, почти всички, не рекламират такава дейност – те просто съобщават крайния резултат“, каза полк. Цуров.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/

Ваня Русева