Има слаб интерес от страна на българските компании да правят бизнес със специалните територии на ЕС. Икономически необосновано е да се правят данъчни схеми, които да са свързани с използването на дружества от трети държави. Държава, в която нивото на корпоративния данък е 10% и нивото на данъка върху физическите лица е 10%, има много по-добри сравнителни преимущества, отколкото всички трети държави, които в момента предлагат много скъпи услуги.
Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria адв. Тодор Табаков, съдружник в адвокатско дружество „Табаков, Табакова и съдружници“ и съдружник в „Интерлекс консулт“.
„Това, което спестяваш от една такава данъчна схема, всъщност трябва да дадеш на чуждите консултанти. Вместо това данъчният режим в България трябва да бъде подреден така, че вместо ние да се насочваме към чуждите юрисдикции да ги привличаме в страната ни“, обясни гостът.
Той уточни, че специалните територии на ЕС са най-вече бившите колонии на Франция, Португалия и Нидерландия. Част от тях прилагат напълно или частично правото на ЕС. Някои от тях са част от европейското митническо пространство и са приели еврото.
„Остров Майот е част от Коморските острови.През 2013 г. Франция успява да прокара Директива в ЕС, според която Майот като 101-ви департамент става част от френската територия. Островът въвежда елементите на френската правна система. В момента това е една територия, която се намира на 6000 км от Европа, където се прилага френското право и директивата на ЕС за данъка върху добавената стойност“, даде за пример Табаков.
Той обаче отбеляза, че някои специалните територии прилагат правото на ЕС, а други – не. Това зависи от конкретните икономически условия в съответните територии.
От думите на госта стана ясно, че в Италия има три специални територии, които са интересни от данъчна гледна точка.
Това са водите на езерото Лугано, областта Кампионе Д’италия и ски курортът Ливиньо. Тези места са включени в митническата територия на ЕС със специална директива. От тази година за тях се прилага Регламент 952, с който е въведен митническия кодекс на съюза.
Целия разговор може да видите във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.