Бизнес

Защо инвеститори избраха Нови Сад, а не Индустриална зона Бургас?

„Индустриален и логистичен парк – Бургас“ е сред успешните и атрактивни проекти, които привличат интереса на инвеститорите в морския регион. Над 80% от площта на зоната вече е заета. Сключени са договори с над 30 инвеститори, повечето от които в момента строят обектите си. Част от тях ще открият производствените и логистичните си бази през 2018-2019 г.

[ad id=“225664″]

„Индустриален и логистичен парк – Бургас“ АД е съвместното дружество, което развива мащабния проект. В него участват община Бургас с 49% и „Национална компания Индустриални зони“ ЕАД с 51 процента.

„Само за година и половина 3000 дка пустееща земя превърнахме в 27 индустриални терена, 24 от които вече са продадени“, казва с чувство на гордост кметът на Бургас Димитър Николов и изрази мнение, че успехът е в публично-частното партньорство, което трябва по-активно да бъде развивано и насърчавано.

Според бургаския кмет, процедурите трябва да са максимално опростени, а инвеститорите – поощрени. Като пример той посочи предприятие, което е имало намерения да инвестира в Бургас, но в крайна сметка се е насочило към Нови Сад, където държавата връща 10% от инвестицията.

[ad id=“263680″]
Инвестиции

Общият размер на привлечените инвестиции в „Индустриален и логистичен парк – Бургас“ надхвърля 80 млн. лева. През 2016 г. заработи първата производствена база в парка, разположена върху терен от 7000 кв.м. Инвестицията е на фирма „Хидробетон“, която се занимава с производство на бетон, бетонови смеси и циментови замазки, транспортиране до обекта и полагане с бетонопомпи.

През миналата година на територията на индустриалната зона бе изграден сервизен и логистичен център на шведския автомобилен гигант „Волво груп“. Инвестицията в обекта, който заема парцел с площ 8000 кв.м, надхвърля 2 млн. лева. В центъра се извършва обслужване, сервизиране и продажба на пълната гама товарни автомобили от марките Volvo и Renault. Капацитетът на обслужване е 3040 камиона годишно.

Готови са и базите на „Премиум Кар Сервиз“ (автосервизен център), „Термал Инженеринг“ (отоплителни, климатични, вентилационни и др. инсталации) и “ Зоомаркет“ (храни за домашни любимци).

Компаниите, които изграждат своите обекти в момента, са:

[ad id=“236993″]

– „Тал Бургас“ ООД – производствено-складов обект за алуминиева и PVC дограма, окачени фасади и др.

– „Козлодуй“ ООД – производствено-складова база за метални изделия

– „Стиб-2“ ООД – цех за месни продукти

– „Бързо хранене – Младост“ ООД – цех за месо и месни заготовки

– „Тандем 1991“ ЕООД – производствено-складов обект за сувенири и рекламни материали

– „Булпласт БГ 1“ ЕООД – цех за алуминиева и PVC дограма, стъклопакети и др.

– Джей Ел Пи (JLP) – производство на хляб и хлебни изделия

– „Хит Строй К“ ЕООД – производствено-складов обект за метални парапети

– „Асти груп“ ООД – производствено-логистичен център за метални конструкции

– „Вихри“ ЕООД – логистичен център със сервизна и административна сграда

– „Метал Инс“ ЕООД – логистичен център за търговия с хранителни продукти

Сред фирмите, закупили терени в индустриалната зона, са още: „Сити-Газ“ (производство на резервоари и цистерни за съхранение на пропан-бутан), „Ротопласт М“ (ротационно леене на пластмасови изделия), „БМК Бургас“ (производствено-складов обект за млечни продукти), „Хидротек“ (производство на хидравлични системи), „Сигматек“ (машинна обработка на метали, производство и ремонт на високотехнологични машини и механизми), „Фриго-Хим“ (търговия с консумативи и компоненти за хладилна, климатична и автоклиматична техника), „Жо – 44“ (производство и монтаж на промишлена вентилация), „Производство и международна логистика“ ООД (преработвателен и логистичен център за складиране на зеленчукова продукция). Инвеститорите са на различен етап от реализация на своите проекти.

Местоположение

Индустриалният парк се намира на територията на Промишлена зона „Север“ край Бургас. Паркът има стратегическо местоположение до товарна гара и разполага с директна жп линия и шосейна връзка до „Порт Бургас“. Разположен е:

На 10 км от летище Бургас

На 4 км от пристанище Бургас

На 3 км от АМ „Тракия“.

Характеристики

[ad id=“236999″]

„Индустриален и логистичен парк – Бургас“ е насочен основно към нуждите на малкия и средния бизнес. Разположен е върху обща площ 240 декара. Парцелите са с различна големина, от 3 до 40 дка, като в зависимост от нуждите на инвеститора могат да бъдат разделяни или обединявани.

По-голяма част от имотите са с осигурена инфраструктура, която включва локално пътно платно, ВиК комуникации, електрозахранване, газифициране, противопожарни кранове, високоскоростен оптичен интернет.

Показателите на застрояване съгласно приетия ПУП-ПРЗ на зоната са:

– Плътност на застрояване – 60% (минимална 40%)

– Максимална височина – до 20 м

– Кинт – 2.0.

Останалата част от територията е предвидена за озеленяване, улици, паркоместа, за изграждане на трафопостове, комплекси за обществено обслужване и други обекти, свързани с успешното функциониране на зоната.

Инфраструктура

Довеждащата инфраструктура до самия индустриален парк е изградена от община Бургас. През последните години са реализирани ключови инфраструктурни проекти както за Бургас, така и за самата индустриална зона – например изграждането на пътен надлез „Запад“ над товарна гара. Така връзката на парка и АМ „Тракия“ стана директна, което е допълнително предимство за инвеститорите в зоната.

Дружеството изгражда със собствени средства вътрешна инфраструктура – вътрешни пътища и транспортни връзки, подземни и надземни комунални мрежи, пътно подравняване и планове на пътно разположение.

Осигурено е водоснабдяването – вътрешно разпределение, външни връзки, съоръжения за съхранение и пречистване, рециклиране, трансферни тръбопроводи. Създадена е отводнителна система, включваща защита от наводнения и вътрешно отводняване.

Изградени са всички телекомуникации – вътрешни и външни, до зоната е доведен високоскоростен оптичен интернет. Осигурени са енергоснабдяването и газификацията.

Планове за развитие

[ad id=“225664″]
През 2018 г. ръководството на парка планира да построи довеждащата инфраструктура до индустриалните терени, за които има заявен инвеститорски интерес. До момента в зоната са изградени улици, локално пътно платно, улично осветление, противопожарни хидранти, улични канализационни мрежи за битови и дъждовни води, водопроводи, електро-преносни съоръжения, трафопостове.

Изчерпването на капацитета от площи в ,,Индустриален и логистичен парк – Бургас“ налага на акционерите Община Бургас и НКИЗ да търсят нови производствени терени.Затова през 2018 г. стартира разработването на втората фаза от проекта. Тя ще се реализира върху терен с площ от 600 дка в Промишлена зона ,,Юг“ край морския град.

Имотите ще са с различна големина, от 20 до 160 дка, като в зависимост от нуждите на инвеститора ще могат да се групират. Намеренията са тук да се изграждат съвременни предприятия за безвредни производства, складови и обслужващи сгради и други съпътстващи дейности.

Красимира Янкова